Hlavní navigace

Jak MF Dnes okopírovala článek z webu

Jan Ambrož 20. 2. 2007

Oč komplikovanější je vztah tradičních médiích a webu, o to jednodušší je vzájemné přebírání zpráv. Online žurnalistika je novináři z kamenných redakcí mnohdy považována za méněcennou. Když jde ovšem do tuhého, přijde jim obsah v síti vhod. A buďme konkrétní: dnes chytneme za rukáv "nejčtenější seriozní deník."

Na přebírání dat a informací by bývalo nebylo nic špatného, kdyby klasická média uváděla přesný zdroj. V tomto případě URL. Ještě před nedávnem si docela vystačila s notickou „Zdroj: Internet“, což každý aktivní internetista a náročnější konzument musel považovat za urážlivé a ponižující; copak moje stránky s unikátním obsahem jsou „internet“? Copak já bych napsal „zdroj: noviny“?

Ani tvůrci online obsahů určitě nemají svědomí čisté. Alespoň díky občasnému využívání hypertextových odkazů si však částečně mohou zamést před vlastním prahem a pak: nebyla to právě tradiční média, která sebe považovala ve srovnání s webem za serióznější a avizovala dodržování žurnalistických postupů?

Z poslední doby mám dvě vlastní negativní zkušenosti. Oba případy mediálním světem nijak nezatřásly, týkají se mého regionálně zaměřeného serveru Říčansko.info, jsou ale přece jen v lecčems zajímavé.

Domluvil jsem se před časem s novinářem ze slovenského deníku SME, že do přílohy o vědě převezme malou část rozhovoru s talentovanou Ivanou Petrovou. Na oplátku měl uvést adresu serveru. Svůj slib splnil, jenže nenašel pochopení u editora, který nepohodlné URL bez řečí smazal, zatímco náš materiál ve SME zůstal.

MF Dnes se mnou vymetla ještě razantněji. Minulý týden ve středu jsme publikovali videorozhovor se šéfem říčanské policie, k němuž jsme připojili textový přepis. V páteční pražské příloze MF Dnes si hověl článek, který stavěl na našem rozhovoru a uvedl z něj citace. Pokud máte čas a chuť, můžete oba krátké texty porovnat (screenshot MF Dnes, 16. února) a zjistit, že jsme byli nejčtenějším seriózním deníkem v zemi, jehož internetová odnož je hodnocena jako nejdůvěryhodnější, vykradeni.

Napsal jsem e-mail do redakce MF Dnes a předpokládal, že budu molochem ignorován. Od redaktorky překvapivě dorazila ještě týž večer omluvná zpráva (a druhý den další), ve které se nesnažila zapírat, za což jí náleží bod k dobru:

„Za svůj postup se omlouvám, měla jsem za to, že se jedná o radniční web, tedy že zde poskytované informace jsou veřejné. Až z Vaší reakce jsem zjistila, že to zřejmě tak není. Navíc jsem před časem s panem ředitelem Grigarem mluvila a on mi v podstatě řekl stejná slova, jako zazněla v rozhovoru. Nicméně příště už se to nebude opakovat.“

Uvedené zdůvodnění rozšiřuje úvahu o další rozměry: problematiku identifikace zdroje na Internetu a různou právní ochranu publikovaných informací.

Vše by ale redaktoři papírových médiích mohli snadno eliminovat vsuvkou „řekl serveru uvw.cz“ nebo „podle serveru „xyz.cz“, a to i kdyby mělo jít o web úřadu, kde jsou informace „veřejné“ (eh, jako by šlo o médium, které nikdo nevlastní, nikdo ho neplatí a informace se v něm publikují samy od sebe?!). A bylo by po problémech. Navíc vydávat citace za svou vlastní práci snad není hodné ani MF Dnes.

CIF16

Intenzivnější výskyt URL jiných než vlastních webů v médiích nenastává, i když díky Aktuálně.cz se zjistilo, že sólokapři plavou také v internetových vodách.

Klasická periodika změnila směrem k webu svůj postoj: od přezíravého pohledu dospěla ke konkurenčnímu vztahu. Uvědomují si, že pokud nebudou v textech šetřit konkurenčními internetovými adresami, mohli by konzumenti příchodem na Internet zjistit, že tradiční noviny/televizi už vlastně nepotřebují. Proti tomu žádná. Konkurenční vztahy jsou ale založeny na jisté dávce respektu a s ním jsem se v těchto případech příliš nesetkal.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Běháte a nehubnete? 6 častých chyb

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Podnikatel.cz: Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Vrcholový řídící zaměstnanec za 75 tisíc

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?