Hlavní navigace

Jak MF Dnes okopírovala článek z webu

Jan Ambrož 20. 2. 2007

Oč komplikovanější je vztah tradičních médiích a webu, o to jednodušší je vzájemné přebírání zpráv. Online žurnalistika je novináři z kamenných redakcí mnohdy považována za méněcennou. Když jde ovšem do tuhého, přijde jim obsah v síti vhod. A buďme konkrétní: dnes chytneme za rukáv "nejčtenější seriozní deník."

Na přebírání dat a informací by bývalo nebylo nic špatného, kdyby klasická média uváděla přesný zdroj. V tomto případě URL. Ještě před nedávnem si docela vystačila s notickou „Zdroj: Internet“, což každý aktivní internetista a náročnější konzument musel považovat za urážlivé a ponižující; copak moje stránky s unikátním obsahem jsou „internet“? Copak já bych napsal „zdroj: noviny“?

Ani tvůrci online obsahů určitě nemají svědomí čisté. Alespoň díky občasnému využívání hypertextových odkazů si však částečně mohou zamést před vlastním prahem a pak: nebyla to právě tradiční média, která sebe považovala ve srovnání s webem za serióznější a avizovala dodržování žurnalistických postupů?

Z poslední doby mám dvě vlastní negativní zkušenosti. Oba případy mediálním světem nijak nezatřásly, týkají se mého regionálně zaměřeného serveru Říčansko.info, jsou ale přece jen v lecčems zajímavé.

Domluvil jsem se před časem s novinářem ze slovenského deníku SME, že do přílohy o vědě převezme malou část rozhovoru s talentovanou Ivanou Petrovou. Na oplátku měl uvést adresu serveru. Svůj slib splnil, jenže nenašel pochopení u editora, který nepohodlné URL bez řečí smazal, zatímco náš materiál ve SME zůstal.

MF Dnes se mnou vymetla ještě razantněji. Minulý týden ve středu jsme publikovali videorozhovor se šéfem říčanské policie, k němuž jsme připojili textový přepis. V páteční pražské příloze MF Dnes si hověl článek, který stavěl na našem rozhovoru a uvedl z něj citace. Pokud máte čas a chuť, můžete oba krátké texty porovnat (screenshot MF Dnes, 16. února) a zjistit, že jsme byli nejčtenějším seriózním deníkem v zemi, jehož internetová odnož je hodnocena jako nejdůvěryhodnější, vykradeni.

Napsal jsem e-mail do redakce MF Dnes a předpokládal, že budu molochem ignorován. Od redaktorky překvapivě dorazila ještě týž večer omluvná zpráva (a druhý den další), ve které se nesnažila zapírat, za což jí náleží bod k dobru:

„Za svůj postup se omlouvám, měla jsem za to, že se jedná o radniční web, tedy že zde poskytované informace jsou veřejné. Až z Vaší reakce jsem zjistila, že to zřejmě tak není. Navíc jsem před časem s panem ředitelem Grigarem mluvila a on mi v podstatě řekl stejná slova, jako zazněla v rozhovoru. Nicméně příště už se to nebude opakovat.“

Uvedené zdůvodnění rozšiřuje úvahu o další rozměry: problematiku identifikace zdroje na Internetu a různou právní ochranu publikovaných informací.

Vše by ale redaktoři papírových médiích mohli snadno eliminovat vsuvkou „řekl serveru uvw.cz“ nebo „podle serveru „xyz.cz“, a to i kdyby mělo jít o web úřadu, kde jsou informace „veřejné“ (eh, jako by šlo o médium, které nikdo nevlastní, nikdo ho neplatí a informace se v něm publikují samy od sebe?!). A bylo by po problémech. Navíc vydávat citace za svou vlastní práci snad není hodné ani MF Dnes.

Intenzivnější výskyt URL jiných než vlastních webů v médiích nenastává, i když díky Aktuálně.cz se zjistilo, že sólokapři plavou také v internetových vodách.

Klasická periodika změnila směrem k webu svůj postoj: od přezíravého pohledu dospěla ke konkurenčnímu vztahu. Uvědomují si, že pokud nebudou v textech šetřit konkurenčními internetovými adresami, mohli by konzumenti příchodem na Internet zjistit, že tradiční noviny/televizi už vlastně nepotřebují. Proti tomu žádná. Konkurenční vztahy jsou ale založeny na jisté dávce respektu a s ním jsem se v těchto případech příliš nesetkal.

Našli jste v článku chybu?

21. 2. 2007 23:08

peep (neregistrovaný)
Milý příteli. Např. z pohledu státu je ta hranice zcela někde jinde, než u vašeho blogu. Např. ministr Langer nechce zveřejnit, co má za majetek. Ale klidně si to můžeme přijít přečíst do sněmovny.

21. 2. 2007 18:24

Těší mě Váš zájem o autorská práva a etiku, to se dnes už tak často nevidí. Mohu Vás ujistit, že je-li čerpáno z nějakého konkrétního zdroje, je odkaz uveden buď přímo v textu nebo na jeho konci a je jedno, jestli se jedná o webzine, blog či tiskovou zprávu. Zdá-li se Vám, že někde odkaz chybí, stačí mě upozornit a podívám se na to. Odkaz na zdroj považuji nejen za věc etiky, ale i službu čtenáři pro získání dalších informací, které přesahují rámec stručných zpráviček.
Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují