Hlavní navigace

LastPass je nově zdarma i pro mobily a tablety, podporuje i okrajové platformy

 Autor: LastPass
Jiří Macich ml. 21. 8. 2015

Služeb správce hesel nově mohou užívat zdarma i uživatelé pestré palety mobilních zařízení. Ruší se tím předplatné? Podporuje LastPass vaše zařízení?

Cloudový správce hesel LastPass se přizpůsobuje vývoji na trhu a nově nabízí svoje služby zdarma i uživatelům mobilních zařízení. LastPass dosud mohli bez poplatku využívat výhradně uživatelé osobních počítačů s tím, že podpora mobilních zařízení patřila do placeného balíčku prémiových funkcí. To se nyní do jisté míry mění.

Stále platí, že výhradně uživatelům s prémiovým účtem bude LastPass k dispozici současně jak pro osobní počítače, tak pro mobilní zařízení. Nově však mohou uživatelé mobilních zařízení využívat LastPass zdarma, když si ho aktivují z chytrého mobilu či tabletu, ovšem nebudou ho moci zároveň používat na počítačích.

Propojení světů osobních počítačů a mobilních zařízení zkrátka stále zůstává výhodou pro předplatitele prémiové verze služby, která vyjde ročně na 12 USD (bez DPH). K dalším benefitům patří více možností dvoufaktorové autentizace, sdílení zvolených hesel v rámci rodiny a prioritní vyřizování požadavků na technickou podporu.

Kompatibilita? Od Androidu po Firefox OS

LastPass přímo podporuje mobilní platformy Android (2.2 či vyšší), iOS (5.0 či vyšší), Windows Phone (7.5 či vyšší), BlackBerry (4.2 a vyšší) a Firefox OS (1.0 či vyšší). Jeho nativní aplikace zvládá automatické přihlašování v ostatních aplikacích nebo na webových stránkách. Nabízí také soukromé poznámky a vyplňování formulářů.

LastPass dále poskytuje vlastní softwarovou klávesnici s rychlým přístupem k uloženým heslům, ale bez podpory češtiny. Do aplikace je také vestavěn webový prohlížeč, nicméně LastPass funguje s leckterým z mobilních browserů. Mozilla Firefox a Dolphin Browser lze se službou propojit ještě lépe díky oficiálnímu rozšíření.

Microsoft Edge a LastPass zatím nespolupracují

Na počítači LastPass funguje díky rozšířením a plug-inům v prohlížečích Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Apple Safari, Opera a Maxthon. Na zbrusu nový browser Microsoft Edge se americký provozovatel služby teprve chystá. Zatím totiž prohlížeč z Windows 10 nepřinesl slíbenou podporu rozšíření.

LastPass ukládá hesla do cloudu v šifrované formě. V základu je chrání hlavní heslo, ovšem volitelně lze přidat ještě druhý stupeň autentizace. I neplatící uživatelé mohou sáhnout třeba po nástroji Google Authenticator nebo jiné mobilní aplikaci, která generuje kontrolní kódy na základě stejného standardu.

MIF16

Služba nabízí také audit odolnosti hesel a jejich generátor, automatickou pravidelnou změnu dílčích hesel a další pomůcky. Ne každému se však ukládání hesel do cloudu zamlouvá a nedávno uniklá data důvěryhodnosti neprospěla. Přesto je o podobné služby velký zájem. Z konkurentů zmiňme třeba Sticky Password či 1Password.

Dále jsou tu správci hesel a synchronizační služby jednotlivých webových prohlížečů, ovšem LastPass a podobné pomůcky mají tu výhodu, že fungují napříč prohlížeči, platformami a zařízeními. Navíc se neomezují jenom na přihlašování k webovým stránkám a aplikacím, nýbrž řeší správu hesel komplexně.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Sat novinky: promo Sky 1 HD

Sat novinky: promo Sky 1 HD

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

RRTV k neodvysílání Show Jana Krause

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Lupa.cz: Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

Jak si vedou české sítě pro Internet věcí?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína