Hlavní navigace

Mark Zuckerberg zničil Instagram. Ano, i tak se to dá říci

 Autor: Instagram
Daniel Dočekal 5. 4. 2016

Když před lety Facebook koupil Instagram a nechal ho být (ani ho nezrušil), bylo to velmi milé překvapení. Doba ale postoupila a Facebook už ničí, co může.

Guilio Michelon má v How Mark Zuckerberg ruined Instagram pravdu. Když před mnoha lety Facebook koupil Instagram, tak si všichni uživatelé oddechli, protože ho nechal být. Nezasáhl do něj, nezrušil ho (jako třeba zbytečně zrušil Gowallu a další koupené věci) a minimálně ho ovlivňoval. Jenže doba pokročila, Instagram vyrostl a Facebook nutně potřebuje další příjmy. Takže vlastně není divu, že do něj začal mohutně zasahovat.

Michelon připomíná, že „insta“ v názvu znamenalo „okamžitý“ (instant), tedy to, že fotografie sledovaných uživatelů mohl vidět hned, v reálném čase. A také měl jistotu, že pokud nasdílí na svém účtu fotky, tak je jeho přátelé (sledující) uvidí. 

Což přestává platit. Instagram chystá podobné filtrování timeline, jako známe z Facebooku. Po jeho nasazení uvidíte jenom zlomek toho, co byste vidět měli (a hlavně chtěli) a změna Instagramu zároveň umožní začít vybírat od firem (a něco málo jednotlivců) peníze za to, že se fotografie sledujícím ukážou.

Aby toho nebylo málo, zmizí i chronologičnost fotografií. Podivný zmatený algoritmus bude vytahovat staré věci a skládat timeline bez ladu a skladu. Něco, co na Twitteru zničilo možnost sledovat dění na konferencích, akcích či zpravodajskou událost.

Odejít a nevrátit se

Jediné, do čeho ještě Facebook nezasáhl, je snadnost pořízení fotografií, ale i tady je otázka, co firmu později napadne. Prozatím jsou tu první vlaštovky ve stále se zvyšujícím počtu filtrů a nepochybné chuti doplnit emotikony a různé další „vychytávky“, aby „mladí byli nadšení“. Nakonec i prodloužení videí z patnácti na šedesát sekund nemá nic moc společného s uživateli, opět jde o „vstřícnost“ k firmám, inzerci a času trávenému v aplikaci.

Na Facebooku už ani vaše vlastní timeline (tedy to, co máte na vašem profilu) není vaše. Facebook nově zavedl zobrazování vybraných příspěvků na začátku profilu a teprve po odrolování se dostanete k obvyklé časové posloupnosti. Čím hlouběji ale jdete, tím méně příspěvků z té doby uvidíte. 

Čeká-li něco takového i Instagram, tak je dost jisté, že přestane pro fotografy být zajímavý jako portfolio. Jejich fotografie budou posuzovány, vybírány a vyhazovány jakýmsi algoritmem. Bez toho, že by měli možnost to ovlivnit.

EBF16

Nasazení inzerce do toku fotografií od vámi sledovaných účtů bylo dlouho očekávanou nutností, ale málokdo tušil, že hlad po penězích a snaha uspokojit inzerenty půjde až tak daleko, že na deset zobrazených fotografií vám Instagram běžně zobrazí i polovinu v podobě reklam. A jak nakonec říká i Michelon, Instagram a sociální média se mění v televizi – stroj snažící se jen co nejvíce připoutat diváka. S jediným cílem, ukázat mu co nejvíce inzerce.

Bohužel, nemáme moc na výběr. Sociální média, která před lety vyrostla právě a jenom díky tomu, že nám ukazovala vše, co jsme si objednali, se mění k nepoznání. Mají dost uživatelů, zejména těch, kteří jsou jejich rukojmími, aby si mohla je dovolit začít ignorovat. Jediné, co nakonec vlastně můžeme udělat, je odejít, smazat účet a už se nevrátit.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Podnikatel.cz: 5 věcí, které o EET ještě nevíte

5 věcí, které o EET ještě nevíte

Vitalia.cz: Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Očkované a neočkované děti spolu ve školce

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Dva měsíce na EET. Budou stačit?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí