Hlavní navigace

Muvi.cz má problém se Seznamem. Nápadně se podobá Streamu, včetně kódu!

 Autor: 74287
Patrick Zandl 27. 10. 2011

Na českém internetu se “inspirační aférky” vyskytují poměrně často, jenže tahle je nadmíru pikantní. V příběhu je nápadná podoba webu i kódu, bývalý zaměstnanec, nejmocnější tuzemský portál, chybí jen právníci. Zřejmě nikoliv nadlouho.

Internetová televize Muvi.cz existuje od konce roku 2008, kdy ji spoluzaložili Miroslav Veselý a Marie Plocková, oba profesně z filmové branže. Jenže s Internetem zakladatelé tolik zkušeností neměli, takže Muvi.cz pokulhávalo za svými českými videosoupeři a hrálo s odstupem třetí housle.

Zajímavá změna přišla až v roce 2011 kdy Muvi dostává nový kabátek a především nové vnitřnosti, kód webu a hlavně distribuční systém pro videa CDN (content delivery network), který se stará o dodávání videí včas, rychle a bez potíží k zákazníkům různě v síti. Jenže tady přicházejí potíže. Několik lidí si povšimlo nápadné podobnosti mezi hudebním webem Streamu a Muvi.cz.

Music Stream.cz – odmyslete reklamy a hledejte rozdíly. Případně porovnejte rok a půl starou verzi z archive.org…

Vzhled Muvi.cz z října 2011.

Vzhled Muvi.cz z října 2011.

To samo o sobě by vedlo snad jen k laciným narážkám na to, že to má Seznam za svou teorii o “průmyslovém standardu” aneb jak by měl vypadat videoweb jinak.

Porovnání webu Muvi.cz a Music Stream.cz v původní podobě. Zakroužkovány jsou chyby, jaké vznikají třeba v případě, když se změní barva podkladu a autor nemá k dispozici původní PSD.

Porovnání webu Muvi.cz a Music Stream.cz v původní podobě. Zakroužkovány jsou chyby, jaké vznikají třeba v případě, když se změní barva podkladu a autor nemá k dispozici původní PSD.

A tím by to mohlo skončit. Jenže neskončilo. Nápadné byly i jiné detaily. Web Muvi používá stejné metody pro konstrukci URL adres – povšimněte si, že video je umístěno vždy na adrese /klip/ a za lomítkem vždy následuje číslo videa, což není konstrukce zrovna obvyklá a je zajímavé, že je shodná pro oba servery. Inu, může se stát.

Můžeme pokračovat. Pokud si chcete přidat video na playlist, ajaxové volání má stejný formát pro oba servery.

Ajaxové volání na Muvi a Stream. Další podobnost.

Ajaxové volání na Muvi a Stream. Další podobnost.

To vede k domněnce, že Seznam svoji technologii zpřístupnil Muvi a celou situaci bude zajímavé dále sledovat, nebo že průmyslový design se přenesl i do programování. Snad jen nepříjemné je, že v jednom pojmenování třídy v CSS se zachovalo na webu “streamcz”.

Název třídy na titulní stránce Muvi.cz budí nostalgii po někom jiném.

Název třídy na titulní stránce Muvi.cz budí nostalgii po někom jiném.

Jednoho z bývalých administrátorů Streamu napadlo vyzkoušet, jestli kompatibilita URL adres na serveru Muvi.cz sahá až do administračního modulu a zadal adresu administrace systému CDN. Fungovala. Ani to by však nebylo nutně vedlo za hranici průmyslového standardního vzhledu.

O to zajímavější bylo, že do administrace se lze přihlásit. Má totiž režim přihlášení, který na Streamu zajišťoval privilegovaný přístup do systému v případě potíží, jaké se u videa tu a tam objevují. Přihlásit se stejným způsobem dalo i do CDN Muvi.cz, soubor .htpasswd totiž zůstal beze změn. Systém pak po přihlášení nabídl tuto obrazovku, která je stejná jako cca 18 měsíců stará administrace CDN Stream.cz.

Rozhraní CDN Muvi.cz se objevilo po zadání hesla do administrace Streamu. Té se ostatně hodně podobá, až na jeden detail.

Rozhraní CDN Muvi.cz se objevilo po zadání hesla do administrace Streamu. Té se ostatně hodně podobá, až na jeden detail.

Rozdíly jsou drobné – IP adresy serverů (což je logické) a copyright. Pod administrací je podepsán František Buřič namísto Global Inspiration (někdejší provozovatel Stream.cz).

Zmíněný autor je jeden z bývalých vývojářů Stream.cz. Ten podle svého vlastního dřívějšího vyjádření získal podíl v projektu Muvi.cz výměnou za své know-how s provozováním internetového videa a další technický vývoj Muvi.cz. Tato dohoda tedy také stála za technickým obrozením Muvi.cz, z obchodního rejstříku ji ale nelze potvrdit, zde František Buřič stále nefiguruje, což může mít mnoho různých přirozených vysvětlení.

PSD titulní stránky Music Streamu

PSD titulní stránky Music Streamu, se kterým si grafik a kodér mohou vyhrát. S uloženým HTML/JPEG už to nejde tak dobře.

Otázali jsme se Seznamu, zda nějakým způsobem zpřístupnili svou technologii firmě Muvi a stejně tak pana Buřiče, jakým způsobem lze vysvětlit zřejmou shodu technologií obou konkurenčních projektů.

Seznam.cz o této záležitosti ví. Máme za to, že popsaným jednáním provozovatelů serveru Muvi.cz došlo k významnému zásahu do práv naší společnosti. Konkrétně v oblasti práv k dílu, ke kterému naše společnost má autorská práva. Takovýmto jednáním se samozřejmě cítíme dotčeni a podnikáme veškeré právní kroky vedoucí k ochraně našich práv. O věci jsme provozovatele serveru Muvi.cz informovali a v současné době vyčkáváme zpětnou reakci. Samozřejmě jsme připraveni bránit se i soudní cestou, říká tisková mluvčí Seznam.cz Irena Zatloukalová.

Opačného názoru je František Buřič z Muvi, podle něj jde jen o náhodné podoby, které pod kapotou nemají se software Seznamu nic společného: Věnuju se programovaní CDN a dělám úplně jinou variantu, faktem je, že úvodní screen může být stejný, protože každý z něčeho vychází… Další obrazovky už vypadají jinak. 

Dlužno dodat, že v kontextu této události se také lépe chápe starší informace na blogu administrátora Streamu, která naznačuje, jak ke sdílení know-how mohlo dojít.

Zdá se, že zákonitosti standardů průmyslového designu jsou neúprosné (pro souvislosti čtěte článek Polemika: Je nový freemail Seznamu okopírovaný Gmail?). Jak moc, zřejmě posoudí právníci obou stran a v případě jejich rozdílného názoru i soud.

Prohlášení o neutralitě: Autor článku  do roku 2008 na projektu Stream.cz spolupracoval.

Anketa

Čím to, že je Muvi tak podobné webu Streamu?

Našli jste v článku chybu?

31. 10. 2011 22:04

Nazor (neregistrovaný)

Pane Zandle, Vaše arogantnost je neuvěřitelná. Muvi Vám pouze vysvětluje, že jste jim nedal žádný prostor k vyjádření se. Vy je poučujete o nějakém krizovém PR, o tom koho mají či nemají k něčemu pověřovat. Píšete o nějakém másle na hlavě. Máte ho na hlavě hlavně Vy, za svůj neprofesionální přístup. Pokud vlastníte novinářský průkaz, vraťte ho a odejděte z médií. Nemáte zde, co dělat. Petr

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

120na80.cz: 5 poporodních problémů a jejich řešení

5 poporodních problémů a jejich řešení

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube