Hlavní navigace

Týdenní revize: význam Internetu pro firmy i domácnosti na vzestupu

 Autor: 29
Redakce 3. 11. 2007

Letošní ročník soutěže WebTop100 o nejlepší firemní web ukázal, že české firmy konečně neberou Internet na lehkou váhu. Také domácnosti podle čerstvých dat Českého statistického úřadu odhalují výhody internetizace, stále je však problém najít kvalitní a dostupné připojení. U WiFi bývá navíc problém s podceněnou bezpečností, řešení však naštěstí existují.

Lidé, kteří stáli u základů dnešního Internetu, bývají často obdivováni a dáváni za vzor budoucím inženýrům. Oblíbené bývají hlavně jejich předpovědi dalšího rozvoje jejich „dítka“, co jim už dávno přerostlo hlavy. Někdy však taková předpověď působí poněkud rozpačitě: to když dotyčný vydá varovnou věštbu spojenou s doporučením, jehož naplnění by přineslo kýžený prospěch firmě, v níž je tentýž „otec“ osobně zainteresován. A kdo že je tentokrát tím nešťastníkem? Nikdo menší než Larry Roberts, šéf týmu, který dal dohromady ARPANET.
Vojtěch Bednář: Internet čelí ekonomické krizi!

Telefónica O2 Czech Republic zveřejnila své finanční a provozní výsledky za třetí čtvrtletí, podle kterých pokračuje zpomalování tempa zřizování nových ADSL přípojek. V tichosti také zmírnila podmínky svého vytáčeného ADSL. KDU ČSL se jako první politická strana v ČR rozhodla vstoupit na YouTube a šířit své názory a postoje i skrze internetové video. Minulou sobotu také proběhlo finále dalšího ročníku soutěže Miss Internet. Jedinou otázkou zůstává, které vlastně?
Jiří Peterka: Stalo se: finále Miss Internet

Lidovci jsou možná první stranou, která cíleně zamířila na YouTube, rozhodně tam však nebudou jako první čeští politici. Těch jsou videoservery už dnes plné, přičemž obsah leckterého spotu hravě přebije odvážné komentáře, proti kterým stejní politikové neváhají nastoupit soudní cestu. Autor jednoho z těchto spotů nedávno udělal zajímavý experiment: nahrál video na několik nejznámějších videoserverů a sledoval, kde nasbírá nejvíce diváků. Hádali byste YouTube? Omyl, zvítězila jedna z tuzemských video služeb, dříve označovaná za pouhou kopii slavného vzoru.
Libor Krayzel: Kdo z vás to má?

Český statistický úřad vydal při příležitosti Invexu nová data o vybavenosti českých domácností internetovým připojením a informačními technologiemi. Oproti loňskému roku je patrný pokrok v penetraci broadbandu a adekvátní úbytek dial-upu, ve srovnání se zeměmi Evropské unie však stále zůstáváme podprůměrní. Navíc se prohlubuje propast mezi těmi, kdo nové technologie ovládají a těmi ostatními. Stejně tak náskok Prahy je oproti regionům stále výrazný. Obyvatelé Česka také často neví, k čemu rychlé připojení využít, v čemž jim poskytovatelé obsahu bohužel příliš nepomáhají.
Jan Ambrož: Češi a informační technologie, léta Páně 2007 a Češi a připojení k Internetu, léta Páně 2007

Interaktivní aplikace jsou na webu doma už notně dlouho, hlavní kus pozornosti jim získal zřejmě nedávný úspěch technologie Flash. Původní koncepty, často náročné na systémové prostředky, dnes nestačí na své následovníky, přesto třeba právě Flash bude nejspíš v rozšířenosti dominovat. Požadavky na větší interakci uživatelů však přináší těmto aplikacím nové výzvy, o jejichž zdolání usiluje mnoho velkých softwarových společností. Málokdo totiž pochybuje o tom, že v interaktivních aplikacích spočívá budoucnost celého webu. Na co se tedy můžeme těšit v blízké budoucnosti?
Jan Rylich: Co hýbe dnešními webovými stránkami a Jaká je budoucnost interaktivních aplikací?
Blog Jana Wagnera na Lupě: WEB 2.0 generace a Umělci v laboratořích

Jedním z nejcitovanějších příkladů webových služeb nové generace (webu 2.0) bývá Wikipedia, otevřená encyklopedie, kde se autorem hesel může stát každý. Svobodný systém tvorby obsahu dnes už podléhá sofistikovaným pravidlům, přesto není tak výjimečné narazit v ní na nepřesnost, či přímo zavádějící údaj. Nezkušený čtenář tak může být sveden ze správné cesty, na druhou stranu, chtěl by někdo opravdu dokonale sterilní popis reality, i kdyby byl možný?
Michal Černý: Moc a sláva Wiki
Wiki* blog na Lupě: Hloupost a bída kritiků wiki

Soutěž o nejlepší firemní web pro české uživatele je pod hlavičkou projektu WebTop100 pořádána letos již pošesté. Oproti předchozím ročníkům je patrný pokrok v myšlení firem, pro které již není důležité „být na tom Internetu“, ale používat web pro obchodní a marketingové cíle. Více odvahy se vkládá do nových prvků a technologií (včetně využívání komunit), cílení i vize jsou přesnější. Přesto je zřejmé, že české firmy ve využívání možností webu zaostávají za svými zahraničními kolegy (a často i rodiči, v případě nadnárodních firem). Úroveň jejich webů také často snižují zbytečné chyby a nedůslednosti, jako jsou jazykové prohřešky či nefunkční vyhledávání. Budeme za rok říkat to stejné?
Aleš Miklík: České firemní weby o rok a krok dál a Web jako cesta k zákazníkovi

KL_HLASOVANI

Nejen pro firmy, ale i pro domácnosti je spolehlivost a efektivita mostu, který je spojuje s virtuálním světem, čím dál důležitější. Na domácí přípojky jsou kladeny vysoké nároky, zároveň však u nich každý očekává cenu přijatelnou pro typickou českou domácnost. Z toho plynoucí nedorozumění jsme na Lupě již zevrubně probírali, nedávno se nám však jeden ze čtenářů svěřil s praktickou zkušeností podceněné role servisu na straně poskytovatele. Nemůžete-li se dovolat pomoci, jak dlouho asi vydržíte?
Redakce: Když je hotline nedobytná

Další často podceňovanou, a přitom důležitou vlastností připojení je jeho bezpečnost. Nejen vůči hrozbám z Internetu, ale třeba i z okolí – u bezdrátových sítí může jít o „černé“ připojení na cizí náklady. WiFi sítě byly z toho ohledu dlouho vnímány jako velmi rizikové, bezpečnost bezdrátových LAN však dávno není protimluv. Technické prostředky i otevřené specifikace jsou k dispozici, takže teď vše závisí na zodpovědnosti správců a uživatelů. Spoléhat se pouze na implicitní nastavení WEP není nic než hazard.
Rita Pužmanová: Bezpečnost WiFi záleží jen na vás

Anketa

Vadilo by vám, kdyby vaše WiFi připojení využíval někdo jiný a bez vašeho vědomí?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku