Hlavní navigace

S Kindle 3 dostaly elektronické knihy konečně smysl

Martin Malý 14. 10. 2010

Před necelým čtvrtrokem začal internetový obchodní gigant Amazon nabízet novou generaci své elektronické čtečky knih s označením Kindle 3 a způsobil tak vlnobití na už tak rušném trhu s čtečkami. Za cenu, která je zlomkem ceny původních modelů a konkuruje nejlacinějším čtečkám, nabídla opravdu kvalitní hardware a především služby. Pokud jste si mysleli, že elektronické čtečky nejsou pro vás, přišel čas změnit názor.

Idea čtení dokumentů na osobním počítači je stará jako osobní počítače samy. Pamětníci si jistě vzpomenou na textový editor Tasword a na dokumentaci k programům na ZX Spectru, šířenou v jeho formátu, či na ekvivalenty u jiných domácích osmibitů. Seděli jsme u černobílých televizí a luštili mihotavé písmo, což byl opravdu čtenářský zážitek za všechny drobné. Ti z nás, kteří na to měli, si dokumentaci tiskli na papír, ti, co na to neměli, si dělali rukou poznámky do sešitů…

Ano, vydat text jako soubor pro osobní počítač a číst ho na monitoru bylo technicky možné, realizovatelné a realizované. Ale i sebevětší počítačový fanda musel uznat, že to má k pohodlí daleko a že číst tak třeba beletrii je – jak to slušně říct? Že to je zkrátka otrava.

Elektronická kniha 2005? Ne, děkuji…

Ještě před několika lety jsem tvrdil, a za tím si stojím, že elektronická kniha (jedno v jakém formátu) je nepoužitelná věc. Ano, pokud vám jde „o obsah a ne o formu“, tak se přenesete přes to, že knihu čtete „v počítači“, že vám svítí do obličeje, že listujete myší, že u toho musíte sedět, … Ale všichni víme, co za sortu lidí jsou ti, co používají argument „nejde o formu, ale o sdělení“.

Někteří oponovali tím, že si přece mohu koupit notebook a číst si klidně i na WC či v posteli. Každý, kdo kdy držel v ruce knihu a notebook, ví, že takové tvrzení kulhá minimálně na tři nohy. Totéž platí i pro argument „lze je číst v mobilu / v PDA / v netbooku“. Ano, šlo to, ale že by se člověk po práci natáhl, řekl si Tak, teď si přečtu detektivku a sáhl po PDA, je velmi kuriózní představa. Tedy – kuriózní pro toho, kdo dokáže ocenit požitek z formy.

Elektronickým knihám ještě před pěti lety chyběla jedna důležitá věc, totiž zařízení, na kterém by se daly číst. Situace je v tomto ohledu podobná situaci s MP3. Když jsem poprvé v polovině 90. let slyšel MP3, připadalo mi to jako kuriozita – přehrávané na tehdy nejsilnějším počítači s nevalnou kvalitou. Pak se rozmohl formát, ale jeho přehrávání bylo stále vázáno na počítač. „Vzít si s sebou muziku do terénu“ znamenalo totéž jako „vzít si s sebou do terénu elektronickou knihu“ – tedy nějak zpracovat soubor do nepočítačové podoby. Vytisknout, hudbu nahrát na kazetu či vypálit na CD, …

Existovaly MP3 přehrávače i před iPodem. Existovaly všechny součástky, z nichž se iPod skládal, a existovaly spousty MP3 souborů. Až s iPodem přišel jednoduchý a zároveň dostatečně pohodlný způsob, jak toto všechno zkombinovat do jednoho výrobku, a ten, jak se dnes ukazuje, zahájil postupnou změnu celého audiovizuálního průmyslu. Stejně tak i elektronický papír, elektronické dokumenty i čtečky knih existovaly už dlouho, ale stále tomu něco chybělo. Chyběl tomu Kindle 3, který má velký potenciál být podobnou změnou v oblasti psaného slova.

Kindle 1 Kindle 2

Kindle, foto: Martin Malý

Co vlastně Kindle 3 přináší?

Nemá smysl vyjmenovávat technické vymoženosti nového Kindle, ty najdete ve všech recenzích. Důležitější je fakt, že Kindle 3 patří mezi technologickou špičku v oblasti čteček – nabízí automatické doručení dokumentů přes WiFi i přes 3G síť, nabízí jejich automatickou konverzi, lze ho připojit k počítači jako mass storage a přistupovat přímo k souborům ve vnitřní paměti, nabízí velmi kvalitní a rychlý e-ink displej, nabízí zabudovaný slovník, schopnost psát poznámky, prohlížet si Internet, sdílet úryvky z knížek přes Facebook či Twitter, umí předčítat anglický text či přehrávat audioknihy – a to vše za lowendovou cenu (při zavedení do prodeje vyšel Kindle 3 i s poštovným do ČR na 150 USD) v ultratenkém a ultralehkém balení.

Nový Kindle tak vyvolal na trhu čteček elektronických knih silné turbulence a řetězovou reakci snižování cen i u dalších výrobců. Je to logické – když přijde se čtečkou za 130 USD nějaký noname výrobce z Koreje, nevyvede to trh nijak podstatně z míry, ovšem když dumpingovou cenu nasadí jeden z největších hráčů, a nasadí ji pro rozhodně ne dumpingový hardware, je to velmi razantní krok.

Kindle 3 tak přinesl především prolomení psychologické hranice. Přinesl velmi schopné zařízení do segmentu trhu, kdy se i lidem, kteří nejsou nadšenci ochotní zaplatit jakoukoli cenu za nejnovější gadget, vyplatí nad koupí takové věci uvažovat zcela pragmaticky, stejně jako uvažujeme nad koupí kávovaru či mobilu. Kindle 3 si začali kupovat lidé, kteří si ho chtěli koupit, nejen ti, kteří ho museli mít, a pořídili si ho ne jako módní doplněk, ne jako přenosný počítač, ale jako čtečku elektronických knih na čtení elektronických knih.

Dokud stála čtečka okolo deseti tisíc, byla to investice, která byla těžko průchozí u člověka, jež ji nutně nepotřeboval. Za tři tisíce si kvalitní čtečku koupí i tito zákazníci. Lidé, kteří vezmou knihu do ruky dvakrát ročně na dovolené. Lidé, co cestují vlakem nebo MHD. Zkrátka je tu šance na explozivní rozšíření trhu. Lze tedy očekávat rostoucí poptávku po českých knihách v elektronickém formátu. Podle zákulisních informací hodlá s elektronickými knihami přijít hned několik českých vydavatelství. Bude-li jejich nabídka rozumná, jistě nebudou muset mít starosti o odbyt; počet zákazníků poroste i díky zajímavému efektu, totiž že

S Kindle víc čteme

To není žádný exaktní závěr podpořený mnoha výzkumy, to je jen empirické tvrzení, zaslechnuté od mnoha majitelů nové čtečky: Od té doby co ji mám, tak mnohem víc čtu. Moje vlastní zkušenost je naprosto stejná. Beru si Kindle do vlaku či autobusu – dřív jsem si kupoval časopisy, dnes vytáhnu malý Kindle a čtu si. Zatímco jsem se dřív během jedné cesty do Prahy a zpět leda tak rozčiloval nad úrovní Reflexu, dnes si přečtu tři knížky, a dokonce si mohu podle nálady vybrat. Tři papírové knihy bych s sebou netáhl.

WT100

A tak se čas od času přistihnu, že ve chvílích, kdy bych jen tak zevloval, brouzdal webem či dumal nad nesmrtelností chrousta, dnes vytahuji Kindle a listuji knihou. Ano, s Kindle čtu rád. Raději než na monitoru PC. Když mi před týdnem přišla specifikace k jisté webové službě jako stostránkové PDF, ani jsem se nenamáhal ji nahrávat do notebooku. Rovnou jsem ji poslal na Kindle, kde si ji přečtu při vhodné příležitosti. Třeba vleže na zádech. Ve vlaku. Před usnutím v posteli. Kdekoli.

S Kindle 3 má elektronická kniha konečně smysl pro běžného uživatele. Lze očekávat, že ceny půjdou dolů i v ČR, že zlevní i jiné modely jiných výrobců, že se čtečky rozšíří a že toto hnutí nastartuje změny na trhu literatury, podobné těm, které spustil iPod a iTunes store v oblasti hudby. Je k tomu ideální konstelace. PC, notebookům, netbookům, PDA či mobilům chyběla k tomu správnému čtenářskému prožitku stále spousta věcí: vhodný rozměr, vhodná váha, lehkost pro držení v ruce, dobrá čitelnost, snadná manipulace… Novému Kindle schází už jen jedna jediná věc: vůně knihy. Ve všem ostatním je s knihou srovnatelný.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Podnikatel.cz: Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Přiznání na 2 stránky? Jen předvolební pozlátko

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku