Hlavní navigace

Sbohem, peněženko, platit budeme online?

Vojtěch Bednář

PayPal, největší operátor online platebního systému na světě, věří, že v roce 2015 nebude nikdo potřebovat klasickou peněženku; všichni budeme platit online nástroji. Přidáte se k této víře?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

 Největší online peněženka – a mimochodem,  nezbytná výbava každého českého milovníka laciného nakupování v čínských e-shopech, nedávno oznámila, že překročila sto milionů aktivních uživatelů. Světe, div se. Při této příležitosti si celkem významní představitelé PayPalu kladou otázku, kdo bude v roce 2015 chtít používat klasickou peněženku s klasickými penězi. A v rámci nezbytného kasání se odpovídá, že nikdo. Tedy přesněji řečeno, skoro nikdo.  Po světě se bude potulovat pár nešťastníků, kteří budou stále chtít platit keš, a pak miliardy šťastných majitelů online platebních nástrojů – jistěže z produkce PayPalu.

Chápu nadšení PayPalu z jeho úspěchu a zcela upřímně mu přeji úspěch ještě větší. Už jenom proto, že ze svých zisků financuje mimo jiné kosmický program svého zakladatele. Na druhou stranu si jsem celkem jist, že slova o opuštění tradičních peněženek v perspektivě čtyř let je bláznivě nadsazená  idyla.

Pravdou je, že online platební systémy rostou.  Jejich kouzlo spočívá v tom, že se hodí jak pro mikroplatby, tedy pro malé částky, tak – alespoň co se PayPalu týče – pro posílání poměrně velkých finančních částek tam, kde jiné cesty z nějakého důvodu nejsou výhodné, nebo vůbec nepřicházejí v úvahu. To v praxi znamená, že by tyto nástroje časem mohly nejenom nahradit tradiční peněženku s jejími drobnými, ale do určité míry také tradiční služby, které poskytují banky.

test 2

Bohužel, nic není dokonalé. Ani PayPal ne. Jeho fungování (a fungování všech dalších podobných systémů) existenčně závisí na základní platformě, kterou je internet a jeho dostupnost.  Můžete namítnout, že internet je dnes přece úplně všude, a že není nic jednoduššího, než prostřednictvím mobilního zařízení zajistit zálohovanou konektivitu. Ale ouha. Pokud jste zažili něco třeba jen tak triviálního, jako je porucha sítě bankomatů vaší banky (často z důvodu výpadku konektivity), víte, jak nezbytné jsou někdy plně offline bankovky a mince – se všemi svými dalšími nevýhodami. A pokud vám někdo ukradl platební kartu, pak víte, jak se naopak zcela bezchybně fungující platební systém může stát vašim nepřítelem.

Věřím v rozkvět online placení. Ale jsem si jist, že tato metoda nevytěsní z trhu tradiční bankovky a mince. A že i za deset let budeme nosit po kapsách své drobné; byť možná v jiné formě, než jak to děláme dnes. PayPal promine.

Našli jste v článku chybu?
11. 7. 2011 8:43

Mám samozřejmě rád počítače, internet a jeho různé hračičky, ale když minulý čtvrtek přestala fungovat síť ve škole, nešlo se přihlásit na wi-fi, nešlo vrátit knihy do knihovny, najednou byl internet na druhé straně zdi a nešlo s počítačem vůbec nic dělat. Hned jsem si říkal, kam se to řítíme. :)

11. 7. 2011 10:59
P2010 (neregistrovaný)

Za snahou o konec plateb v hotovosti jsou predevsim poplatky. Platba v hotovosti je totiz stale nejlevnejsi platebni metodou. A to se nekterym nelibi :-) Leda ze by stat misto bankovek a minci vydaval "elektronicke penize", ale toho se zrejme zvlaste v CR jeste dlouho nedockame.