Hlavní navigace

SEND chrání objevování sousedů pro IPv6

 Autor: 29
Pavel Satrapa 17. 6. 2010

Před dvěma týdny jsme popsali problémy objevování sousedů v IPv6 a mechanismus RA-Guard, který jim má do určité míry čelit. Jeho výhodou je jednoduchost nasazení, nevýhodou slabá ochrana proti některým typům ohrožení a úmyslným útokům. Dnes se podíváme na jeho protipól: bezpečné objevování sousedů, v originále SEcure Neighbor Discovery čili SEND.

Článek s podobnou tématikou vyšel na Lupě před dvěma týdny.

Cílem SEND je zabezpečit všechny operace spadající pod objevování sousedů, a to pokud možno s co nejmenšími nároky na zúčastněné stroje. Celkem očekávatelně využívá asymetrickou kryptografii a digitální podpisy, kdy jednotlivé zprávy jsou podepsány tajným soukromým klíčem, zatímco volně šířený veřejný klíč slouží k jejich ověření. I zde se objevuje notorický problém těchto systémů – jak získat veřejný klíč, aby se mu dalo důvěřovat. SEND nabízí dva odlišné recepty, používané pro různé prvky objevování sousedů.

Kryptograficky generované adresy – CGA

Zkratka CGA v této souvislosti neoznačuje dřevní grafický adaptér, ale Cryptographically Generated Address. Ve stručnosti znamená, že adresa rozhraní se odvodí z veřejného klíče dotyčného počítače.

Její výroba není zrovna jednoduchá, detailní popis najdete v RFC 3972. Ve stručnosti říká, že se veřejný klíč spojí s několika dalšími položkami, hodnota se zpracuje hashovací funkcí a část výsledku se použije jako identifikátor rozhraní. Celý proces lze navíc komplikovat omezujícími parametry, aby se ukradení adresy ještě ztížilo.

Cílem CGA je zabránit falšování ohlášení sousedů, kdy se zloduch vydává za jiný stroj a odpovídá na výzvu „sháním linkovou adresu k IP adrese XYZ“ místo něj. Při použití CGA a SEND je cílová adresa stroje odvozena z veřejného klíče. K ohlášení souseda obsahujícímu poptávanou linkovou adresu se připojí datová struktura s veřejným klíčem a dalšími položkami, která umožňuje snadno ověřit, že adresa stroje je skutečně odvozena z veřejného klíče. Zároveň je ohlášení digitálně podepsáno soukromým klíčem.

Pokud by někdo chtěl takové ohlášení padělat, musel by k existující CGA (za niž se chce vydávat) vytvořit dvojici veřejného a soukromého klíče tak, aby veřejný klíč odpovídal cílové adrese. Vzhledem k asymetrii a výpočetní náročnosti použitých algoritmů je takový úkol prakticky neřešitelný.

Hlavní předností CGA je, že k jejich ověření nejsou třeba vůbec žádné informace navíc. Vše potřebné obsahuje vlastní zpráva objevování sousedů (doplněná o volby CGA a RSA podpis).

Druhou stranou mince je, že SEND nedokáže ochránit libovolné adresy, ale jen adresy vytvořené podle principu CGA. Zapomeňte na ochranu adres vytvořených podle EUI-64, což je základní podoba identifikátorů rozhraní pro IPv6. Také ochrana soukromí s náhodně generovanými adresami podle RFC 4941 musí na ochranu SEND zapomenout. Ovšem soukromí se vzdávat netřeba. Do výpočtu CGA vstupuje i náhodná hodnota a dvojic klíčů si může počítač vytvořit několik. Jeden stroj může tedy používat několik CGA, které nejsou žádným viditelným způsobem svázány.

Certifikáty pro směrovače

SEND s CGA sice ověří spojení adresy s veřejným klíčem, nedokáže však zabránit nekorektnímu ohlašování směrovačů. Kdokoli si může vytvořit korektní CGA a následně se prohlásit za pupek světa a podstrčit okolním strojům nesmyslné prefixy adres, to vše s platným podpisem.

SEND tento problém řeší certifikací směrovačů. Lokální autorita udělí směrovači certifikát. Ten může být buď obecný „stroj X je směrovač“ (a může proto ohlašovat libovolné prefixy) nebo jej může zplnomocnit jen k ohlašování zcela konkrétních prefixů „stroj X je směrovač a smí ohlašovat prefixy Y a Z“.

K ověření certifikátu potřebuje dotyčný stroj veřejný klíč dané autority, což je dost nepříjemný požadavek. SEND připouští budování certifikačních cest, kdy jedna autorita ověří jinou, ta další a další, až se postupně dostaneme k certifikátu zkoumaného směrovače. Jedním veřejným klíčem (například autority provozované poskytovatelem Internetu) lze tedy potenciálně ověřit směrovače ve velké části Internetu, nicméně nutnost držení výchozího klíče představuje významnou komplikaci při snaze o nasazení tohoto mechanismu. Jeho distribuci si lze představit v uzavřeném prostředí (firma, Pentagon,…), ale jen těžko v prostředí otevřeném (konference, autobus,…).

Jelikož jsou certifikáty poměrně velké, může jich být několik a mají dlouhodobější platnost, nejsou součástí každého oznámení. SEND pro ně definuje dva nové typy zpráv, jimiž kterýkoli stroj může požádat o certifikační cestu a přijmout odpověď. Získané certifikáty si uloží a používá k posuzování přicházejících ohlášení směrovače.

Nasazení SEND – hudba budoucnosti

Stroj podporující SEND by měl umožnit nastavení pravidel, jak zacházet s ověřenými a neověřenými zprávami. Podle specifikace v RFC 3971 se obecně zpráva s neověřeným podpisem či certifikátem považuje za rovnocennou zprávě nezabezpečené, která SEND prvky vůbec neobsahuje. Dokument doporučuje, aby implicitní politika přijímala oba typy zpráv, alespoň do doby, než bude široká podpora SEND běžnou realitou.

MIF16

Upřímně řečeno si asi počkáme. Výrobci síťového hardwaru se celkem snaží, SEND nabízí CiscoJuniper. Na straně operačních systémů už je situace o poznání slabší. Existují implementace pro FreeBSD, Linux a některé spíše experimentální kousky, jako je Easy-SEND či v podstatě fiktivní JSend. Ovšem dokud se nedočkáme podpory v MS Windows, není příliš reálné o něm uvažovat.

Přestože minule zmiňovaný RA-Guard je teprve ve stádiu pracovního návrhu, v reálných sítích se s ním nejspíš setkáme dříve. K jeho nasazení stačí podpora v aktivních prvcích, nemusí dosahovat až do uživatelských strojů. Se SENDem se dobře doplňují a za ideální stav lze považovat kombinaci obou. Ovšem k tomuto cíli se hned tak nedostaneme.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy