Hlavní navigace

Teleglobe CZ: Sieť viery pravé

Mirek Zeman

V poslední době společnost Teleglobe CZ uzavírala doslova jeden kontrakt za druhým. CESNET, TransgasNet, UPC a další. Česká pobočka byla v provozním zisku a s návratností investic se počítalo do prvního čtvrtletí roku 2003. Ani to ji však při potížích mateřské firmy BCE Teleglobe nezachránilo před zrušením.

„Jak se zdá, astronomické dluhy v telekomunikačním sektoru si začínají vybírat svoji daň,“ napsal Marek Antoš v článku Stojí KPNQwest před krachem? A je to vskutku smutná bilance. Do věčných lovišť se již odporoučely společnosti Carrier1, Global Crossing, Global Telesystems, Flag Telecom, Level 3, WinStar a mnohé další. Počátkem května snížila agentura Moody's hodnocení nezajištěného dluhu firmy WorldCom o tři stupně do kategorie „junk“, tedy podřadných dluhopisů. V polovině minulého týdne požádala o ochranu před věřiteli rovněž společnost KPNQwest, když ji oba klíčoví akcionáři odmítli sponzorovat.

V pondělí 20.5.2002 obdrželi zákazníci firmy Teleglobe CZ z kanadské centrály email, kde se mj. pravilo: „Our company, like many others operating in the data transmission and managed hosting segments of the telecommunications industry, has been affected by industry over-capacity and the resultant downward spiral prices. In light of the decision by our parent company, BCE Inc., to cease long-term funding to Teleglobe, the company recently announced its intention to pursue a range of financial alternatives. As a result, a decision was made to terminate certain of Teleglobe operations offered by some of its affiliates.“

Tedy… ne že by se tento krok nedal očekávat. Koncem dubna mateřská společnost BCE (Bell Canada) oficiálně potvrdila, že Teleglobe kvůli dluhům ve výši 2,7 miliardy dolarů aspiruje na populární Chapter 11 Bankruptcy Protection. Jedná se o soudní ochranu před věřiteli, již firma vyplní a plna očekávání vyhlíží, od kterého akcionáře přiteče finanční injekce. Perličkou ovšem je, že dosud žádné telekomunikační společnosti se takto zachránit nepodařilo a dopadly špatně (KPNQwest se vydal stejnou cestou, avšak dle nizozemského práva). 15.5.2002 se objevil poslední pokus o nápravu v podobě dokumentu Teleglobe Inc. Initiates Reorganization.

Koncepce ve stručnosti říká, že Teleglobe (jeden z původních několika tier-1 providerů) „is exiting from its hosting business and portions of its data transmission business to facilitate its renew focus on its core operations. By exiting these businesses, Teleglobe will free itself from the high costs associated with recently built infrastructure, primaly developed to support the discontinued data and hosting operations“. Současně firma propustila 850 zaměstnanců a ze zbývajících 950 by jich do konce roku měly odejít ještě nejméně tři stovky. Ostatní se budou starat o „core operations“, jimiž se míní zejména hlasové a s nimi spojené datové služby.

Jedním z praktických dopadů je, že Teleglobe ruší veškerá svá zastupení v Evropě. Výjimkou z tohoto pravidla by měl být pravděpodobně Londýn a možná také Itálie a Španělsko – to ovšem není dosud jisté. Společnost ostatně na starém kontinentu nešla cestou budování vlastních optických tras (pronajímá především vlnové délky v síti Euroringů KPNQwestu), takže to bude poměrně jednoduchý proces. Za chvíli tak možná jediným důkazem historické přítomnosti Teleglobe v Evropě budou podmořské kabely Atlantic-1 a Gemini, přičemž v prvním jmenovaném vlastní firma dokonce celou jednu šestinu.

Na českém trhu začala společnost působit přibližně před třemi lety a díky agresivní obchodní politice získala řadu významných zákazníků. Zřejmě nejdůležitějším kontraktem bylo podepsání smlouvy se sdružením CESNET na dodávku připojení o rychlosti 622 Mbit/s s m­ožností rozšíření (tzv. opcí) až na rychlost 2,5 Gbit/s. Dalšími klíčovými zákazníky byli Český Telecom, Sloane Park, TransgasNet, Euroweb či UPC (resp. její služba Mistral). Není taktéž bez zajímavosti, že česká stejně jako polská pobočka byly v provozním zisku a počítalo se, že původní investice mateřské firmy v řádu milionů dolarů splatí v prvním čtvrtletí roku 2003.

Nic z toho však Teleglobe nezabránilo, aby Teleglobe CZ ve třech týdnech nerozpustila. Všichni její zaměstnanci s výjimkou jednatele dostali k 31.5.2002 vý­pověď. Neoficiální zdůvodnění je takové, že společnosti kvapem ubývají peníze na provoz (počátkem května se hovořilo o 90ti dnech). Tj. firmu tlačí čas, takže o individuálním posuzování situací lokálních kanceláří nemůže být ani řeči – problém se řeší „z jedné vody načisto“. Z tohoto důvodu je rovněž vyloučeno, aby někdo koupil české zastoupení jako buňku… nehledě na to, že ani nemá žádnou fyzickou podstatu.

Anketa

Domníváte se, že se BCE Teleglobe zachrání?

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla