Hlavní navigace

TPB a Michael Jackson

Vojtěch Bednář 21. 7. 2009

Král popu byl uložen do hrobu bez mozku a v betonové skruži. Jeho odkaz ovšem žije dál, zcela mimoděk ukazuje, jak nesmrtelná umí být jiná legenda – sdílení po Internetu.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Smrt Michaela Jacksona, geniálního zpěváka, tanečníka, skladatele a autora aranžmá (to je fakt, ne má poklona, Jacksonův styl mi je na hony vzdálený) se bezpochyby stala mediálním fenoménem. Z místních bulvárních hvězdiček, kterým se podařilo natočit mistrovu sanitku, udělal mediální hvězdy celosvětového, spíše bychom měli říct celointernetového významu. Mistrův pohřeb, nebo přesněji tryzna na jeho památku – sama o sobě pojatá jako velkolepá show – způsobila krátkodobou nedostupnost streamovacích serverů, tedy přinejmenším v České republice. Virtuální obchody se prohýbaly a ještě chvilku budou prohýbat pod náporem zájemců o vše, co nějak souvisí s památkou na popovou show číslo jedna – božského Michaela. Ať už to budou trička, pamětní placky nebo figurínky s odendávacím nosem.

Jacksonova smrt a následný pohřeb se ale ve virtuální realitě projevily i jinak, než jen zahlcením těch, kteří vysílali onu vzpomínku na mistra, či prodávali cetky s jeho portrétem/téma­tikou. Skon popové hvězdy se zákonitě musel projevit i na tom, co vydavatelé popových hvězd rádi označují za šedou zónu Internetu – tedy ve výměnných sítích a v nasdílených souborech.

Michael Jackson byl plodným autorem, ale od vydání jeho posledního regulérního alba Invincible uplynulo již osm let (je stejně staré jako Windows XP, mimochodem). Nad „králem popu“ se postupně uzavírala mediální hladina, stejně jako se uzavírá v mezidobí každé jiné hudební hvězdy, dokonce i králů metalu. Zájem o jeho hudbu a o něj upadal, pouze s občasnými výstřelky, danými momentálně probíhajícími aférami. Přeloženo do řeči distribučních sítí – nejraději BitTorrent. V systému Jacksonova hudba kolovala neustále. Její dostupnost se v posledních letech udržovala na určité, relativně nízké, ale stabilní úrovni dané konstantním množstvím sdílejících fanoušků a těch, kteří si mistra chtěli pustit ze zvědavosti.

Čas od času, v průběhu významnějších afér, zájem o Jacksona stoupal, čemuž odpovídal pozitivní výkyv v počtu krátkodobých stahovačů/sdílečů jeho hudby a možná také malý nárůst konstantních fanoušků. To však byly výkyvy krátkodobé a relativně plytké. Ten skutečný přišel v okamžiku mistrovy smrti.

Protože 1. o mrtvých jen dobře, 2. mrtvého mistra všichni milujeme a 3. mrtvá legenda se okamžitě stává trendy, zaznamenaly torrenty s Michaelovou přítomností krátce po jeho skonu raketový nástup sdílečů i stahovačů. V den oficiální veřejné tryzny má nejpopulárnější z nich na prodaném/neprodaném komerčním/neko­merčním ale stále velmi úspěšném TPB asi sedm tisíc uživatelů. Nenechejme se zmást, toto je pouze vrchol ledovce, skutečný počet je mnohonásobně větší, protože v rozporu s představami lidí z OSA většina multimédií přes TPB neprotéká. Když k němu ovšem přičteme další, méně atraktivní, nebo méně obsažné torrenty, jsme jen v rámci TPB na přibližně padesáti tisících uživatelů. Vynásobme nejméně deseti ke každému z Torrentů, a přidejme další typy výměnných služeb.

WT100

Stejně jako za života, i nyní po vstupu do sálu legend o nichž jen dobře bude zájem o Michaela postupně uvadat. Možná, že ještě párkrát skokově povyskočí, odhalí-li se ex post nějaký další skandálek. Daleko spíše však bude stagnovat na úrovni jiné legendy z nesmrtelných.

Na předchozím případě jsem se pokusil ilustrovat vliv dvou zdánlivě zcela odlišných proměnných. Smrti popového krále a vývoje jeho obrazu ve virtuálním světě. Jaké z toho plyne ponaučení? Že nejenom popový král, ale také Internet a mnoho z jeho čistě technických vlastností aka BitTorrent jsou ve skutečnosti pouhé – promiňte ten vulgarismus – sociální jevy.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?