Hlavní navigace

Twitter se chce zachránit soukromými zprávami mezi více uživateli

Daniel Dočekal 7. 5. 2014

Twitter má problém, který ostatně přiznal i v aktuální výroční zprávě. Daří se mu zvyšovat příjmy z reklamy, ale počet uživatelů roste pomaleji, než by potřeboval.

Nedávno zveřejněná zpráva o hospodářských výsledcích Twitteru je zajímavé čtení, které ukazuje na problémy, se kterými se služba potýká a které se teoreticky snaží i řešit. Jakkoliv finanční výsledky nejsou až tak zlé, ukazuje se zde jeden problém: počet uživatelů neroste tak, jak by bylo potřeba. Twitter se to už poměrně dlouho snaží řešit tím, že se přibližuje ostatním sociálním sítím (třeba Facebooku).

Asi moc nepřekvapí, že Twitter s obavami hledí na vzestup aplikací jako je Instagram (na který reagoval snahou o snazší použití fotografií a vlastní službou pro video v podobě Vine), WhatsApp (který skončil v rukou Facebooku a může znamenat další reálnou hrozbu) či Snapchat.

Pro Twitter z toho zjevně vyplývá, že musí do své služby doplnit stejné druhy komunikace, které tyto velmi populární aplikace nabízejí. Dick Costolo, CEO Twitteru, tak v nedávném rozhovoru pro Bloomberg oznámil, že plánuje doplnit možnosti privátní komunikace

„Whisper mode“ (whisper = šeptání) by podle Costola měl umožnit komunikaci uživatelů na Twitteru v privátním režimu, a to nejen mezi dvěma lidmi, ale i ve větším počtu.

Stávající Twitter privátní komunikaci umožňuje, přímé zprávy (DM) se ale dají posílat pouze mezi dvěma uživateli a rozhodně je nelze označit za něco, co by bylo použitelné. Uživatelé se musí vzájemně sledovat (poslední experiment s odstraněním této podmínky skončil fiaskem) a posílané zprávy mohou stále obsahovat jen 140 znaků.

Problém Twitteru je Twitter

Může doplnění soukromé komunikace v naznačené podobě Twitteru pomoci? Složitá otázka, na kterou existuje jedna poměrně jednoduchá odpověď. 

Pokud vezmeme v potaz stávající uživatele Twitteru, zní odpověď ne. Nemají potřebu takto komunikovat a používají Twitter jiným způsobem. Pro privátní komunikaci už dávno používají jiné aplikace, ve kterých mají potřebné kontakty (které naopak většinou nemají a mít nebudou na Twitteru).

Pokud budeme uvažovat nad radikální změnou a budeme ochotni připustit, že by se Twitter mohl stát zajímavým pro velké množství zcela nových uživatelů, tak to smysl dává. Jenže v cestě stojí příliš mnoho překážek: Twitter je jiný – nesdílí se, retweetuje se. Příspěvky jsou příliš krátké, odkazy se nepřipojují.

CIF16

Zásadním problémem Twitteru je ale nakonec stále a pořád jenom Twitter. Pro stávající uživatele jsou jakékoliv radikální změny nemyslitelné. Pro přilákání nových uživatelů je Twitter málo atraktivní, příliš komplikovaný a nese si historií služby, která se nikdy zas tak moc nelíbila.

Probíhající „facebookizace“ tak stávající uživatele popuzuje proti Twitteru, a pro nové uživatele je nejen nedostatečná, ale i zbytečná. Z Facebooku, pokud tam jsou, na Twitteru odcházet nebudou. A pokud už někam odcházejí, přemisťují se na služby, které mají punc novosti. Proto jsou WhatsApp či Snapchat tak atraktivní. A Twitter tak nudný.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB