Hlavní navigace

Air Bank, Moneta a Fio rozjíždí asociaci pro BankID, sjednotí vyjednávání

Sdílet

Jan Sedlák 3. 11. 2020

Air Bank, Moneta Money Bank a Fio Banka založily alianci pro bankovní identitu. BankID začne fungovat od ledna příštího roku a mimo jiné umožní přístup ke službám e-governmentu.

Nová asociace je podle zakládajících institucí otevřená je dalším tuzemským bankám. “Pro klienty zapojených bank nebude z pohledu používání bankovní identity zpočátku podstatný rozdíl. Svým klientům totiž nabídne službu bankovní identity každá banka sama, pouze při jednání s poskytovateli online služeb bude banky zastupovat právě nově vzniklá aliance. Zakládající společnosti aliance jsou přesvědčeny, že princip otevřeného a rovného vlastnictví platformy umožní v oblasti digitální identity poskytovat ty nejlepší služby,” oznámila finanční trojice.

“Je tedy již téměř na 100 procent jisté, že jednotná bankovní identita poskytovaná jedním subjektem v ČR nevznikne. Zachránit to může pouze BankID tím, že radikálně změní podmínky pro zapojování menších bank,” mírní nadšení Petr Dvořák ze společnosti Wultra, která s bankami pracuje na kyberbezpečnosti. Na Twitteru se kolem toho rozjela debata.

První bankou, která získala certifikaci na BankID, je ČSOB. Přihlašovat se ke službám státu je nově možné také přes mojeID a akreditaci získala také První certifikační autorita.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.