Hlavní navigace

Allegro mění majitele, Naspers prodávají polskou skupinu za 3,25 miliardy dolarů

14. 10. 2016

Sdílet

Jihoafrický konglomerát Naspers prodal svou další středoevropskou investici. Stoprocentní podíl v polské Allegro Group, která zahrnuje služby Allegro.plCeneo.pl, za 3,253 miliardy dolarů kupují private equity investiční firmy Cinven, Permira a Mid Europa. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

Aukční Allegro má v Polsku asi 20 milionů registrovaných zákazníků a denně se ně něm podle Naspers prodá 850 tisíc kusů zboží. Podle agentury Bloomberg Naspers službu koupili v roce 2008 za přibližně 1,5 miliardy USD. Ceneop.pl je obdoba české Heureky – cenový srovnávač zboží v e-shopech.

Obchod ještě musí posoudit polský antimonopolní úřad.

Skupina Naspers se postupně zbavila i svých investic v Česku. V roce 2012 nejprve přes Allegro Group ovládla Heureku a pak za v přepočtu necelých 6 miliard Kč koupila také e-shop Mall.cz. A o tři a půl roku později Naspers obě služby prodali skupině Rockaway za částku, kterou původně zaplatili jen za Mall.

Letos v září se pak Naspers zbavili své další české služby: aukční server Aukro.cz koupilo tuzemské investorské sdružení v čele s bývalým spoluzakladatelem Václavem Liškou.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 15. 10. 2016 2:50

  Lukas (neregistrovaný)

  Možná by stálo doplnit do článku, že tzv. "středoevropská skupina Allegro" je už déle jak rok totální výsměch z pozice termínu "evropská skupina".. se podívejte cca 3 roky zpětně, jaké aukční servery a kde měla.. Bulharsko, Madarsko, Ukrajina, CR, Polsko - a nejsem si jist, ale možná i Rumunsko".. před 5 lety měla i Aukro.sk (to jako první šlo do kytek a bylo sloučeno a aukro.cz - vůbec se nedivím, cokoliv, co se otevře na Slovensku máte díky nízké populaci a blízké příbuznosti jazyka už ve vínku "death wish") .. a pomalu a potichu Allegro PL prodalo maďarskou, ukrajinu, bulharsko.. - jen se o tom nemluví.. a před pár měsíci polskou centrálu napadl jakýsi spásný nápad, že si otevřou allegro.de - se tam podívejte sami, totálně zoufalý výkřik.. oni si snad myslí, že udělají díru na trhu tím, že na jeden portál umístí jenom profi prodejce, co budou za pevnou cenu (asi o něco nižší) nabízet své produkty

  Z mého pohledu to vypadá jasně: všechno prodali, protože jim to šlo do kytek, nebyli schopni reagovat na požadavky většinové "populace", jen násilím razili svoje totálně připitomělé nápady navzdory většinovému mínění svých uživatelů.. z jejich stran to byl v poslední letech teror, kdy totálně zneužívali své monopolní situace na trhu .. apropo. podívejte se na allegro.pl na jejich nejnovější nápad. týká se JAK SPRAVNE MAJI VYPADAT FOTOGRAFIE - aby vám nesmazli aukci.. jen pár perel:

  a) nabízíte dva kusy? pak na fotce musí byt vyfocena DVA KUSY! žádné 2x v popisu se nepočítá
  b) veškeré zboží musí být NA BILEM POZADI. TECKA! Jinak neexistuje
  c) do fotky nesmíte doplnit žádné doplnující informace.
  d) nesmíte nikam do fotku (např. do rohu) doplnit logo výrobce - jinak vás vymažou
  e) nesmíte STINOVAT!! např. v grafickém editoru vrhnou stín pod podrážku boty, aby vypadala plasticky
  f) nabízení oděvů - např. šatů. JE ZAKAZANO nabízet šaty vyfocené na nějaké běžné plastové figuře - musí být na reálném člověku!

  attd.. atd..

  řekněte sami.. není to naprosté jasné zneužívání tržního postavení a totální diktatura?? Nedivím se, že se jim na to každý druhý prodejce vy--ral a šel na OXL.pl (což taky patří pod Naspers, ale nemá tak krutá pravidla)..

 • 15. 10. 2016 8:55

  Radek (neregistrovaný)

  A co jsou ty požadavky většinové populace?