Hlavní navigace

Amazon má odpověď na ChatGPT. Jmenuje se Q a využívá znalosti největšího cloudu světa

29. 11. 2023

Sdílet

Adam Selipsky, Amazon Web Services Autor: Jan Sedlák

Americká společnost Amazon skrze cloudovou sekci Amazon Web Services (AWS) představila jednu ze svých odpovědí na generativní umělé inteligence typu OpenAI ChatGPT nebo Google Bard. Chatovací nástroj od AWS se jmenuje Amazon Q a je určený primárně pro nasazení ve firmách a dalších organizacích. Prozatím funguje ve verzi preview.

Amazon Q lze využívat přes AWS Management Console, případně ho lze integrovat do vlastních firemních prostředí včetně Slacku. Amazon na konferenci re:Invent 2023 v Las Vegas prezentoval několik možností užití. Q má v podstatě sloužit jako asistent pro řešení pracovních úkolů. Lze se ho zeptat třeba na pravidla používání firemního loga, porozumět kódu k údržbě aplikace a podobně. Bude také sloužit jako asistent při správě AWS.

Q používá interní data, která si zákazníci zvolí. Šéf AWS Adam Selipsky slíbil, že jakékoliv dotazy, které budou novému chatbotovi položeny, nebudou použity pro trénování jakýchkoliv foundation modelů. Zákazníci si mohou nastavit bezpečnostní parametry, takže lze například zvolit různé úrovně přístupu k datům, aby se k nim nedostali zaměstnanci bez povolení a tak dále.

Selipsky také uvedl, že generativní AI jsou “dalším krokem v umělé inteligenci, který změní to, jak interagujeme s aplikacemi.” Odhadl, že Q potenciálně může být pracovním pomocníkem pro miliony lidí.

Šéf největšího cloudu světa si ve Vegas pomohl mírným navážením se do nedávného dění v OpenAI. Q má podle jeho slov být připravený plnit pracovní povinnosti a ne být pouze nástrojem pro experimentování. Podobným směrem zřejmě budou mířit i další B2B IT firmy, AI jménem Joule nedávno představil i SAP.

Kvéčko má poměrně dost možností. Bot dokáže fungovat s dalšími modely, které jsou k dispozici na nedávno představené službě Amazon Bedrock. Jde tedy i o LLaMA 2 od Mety, Cohere nebo Claude 2 od Anthropicu. Q také využívá model Titan od Amazonu.

S Anthropicem chce Amazon více spolupracovat. Firma oznámila, že do startupu investuje až čtyři miliardy dolarů. Na re:Inventu se Selipskym vystoupil šéf firmy Dario Amodei, který řekl, že první model Anthropicu byl natrénován na AWS a že startup s AWS pracuje na optimalizaci jeho AI čipů Trainium.

Další invaze ARM čipů v serverech. Amazon už jich vyrobil dva miliony a představil novou generaci Přečtěte si také:

Další invaze ARM čipů v serverech. Amazon už jich vyrobil dva miliony a představil novou generaci

Každopádně Bedrock je nástroj pro budování a škálování aplikací postavených na generativní AI. AWS si tak pojišťuje, stejně jako v integraci nových AI čipů od Nvidie či vývoji vlastních AI čipů, že i s novým oborem bude důležitou cloudovou platformou pro chod aplikací. Delta Airlines například na Bedrocku postavila chatbota, kterého se zákazníci mohou lidským jazykem ptát, kolik si mohou vzít do letadla zavazadel a podobně.

Amazon Q je podle slov firmy natrénován na sedmnácti letech znalostí AWS. Může tedy také pomáhat s nasazováním a vývojem aplikací pro AWS.

Q je prozatím k dispozici v rámci služby Amazon Connect a postupně bude rozšiřovaný do služeb jako QuickSight. Měsíční cena za agenta startuje na dvaceti dolarech.

Amazon kolem AI pracuje na dalších věcech. Generativní AI má v budoucnu přibýt do Alexy a firma pracuje na LLM modelu Olympus, který má údajně být větší než GPT-4.

AWS chce možnosti AI dostat do širšího spektra užití. Firma například představila koncept, kdy lze ovládat drony skrze povely v přirozeném psaném jazyce (natural language commands). Dronu lze například napsat “zkontroluj elektrické vedení ve výši X metrů” a on tuto činnost vykoná. K tomu je nutné mít model, který tyto možnost obsahuje. Podobné projekty mají například pomoci netechnickým operátorům úkolovat stroje.

Joule je evropská odpověď na ChatGPT nebo Barda. Nikdo nemá data jako my, tvrdí SAP Přečtěte si také:

Joule je evropská odpověď na ChatGPT nebo Barda. Nikdo nemá data jako my, tvrdí SAP

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).