Hlavní navigace

Američané do svých čipů pro AI nasazují procesorová jádra od brněnského Codasipu

Sdílet

Jan Sedlák 11. 8. 2021
Mythic Analog Matrix Processor Autor: Mythic

Procesorová jádra od brněnské společnosti Codasip začíná více používat další zajímavá zahraniční společnost. Kalifornský Mythic nasadil jádra L30 (dříve Bk3) do nové generace svého procesoru Analog Matrix Processor určeného zejména pro operace kolem prvků umělé inteligence.

Mythic funguje od roku 2012. Firma během té doby na investicích vybrala přes 155 milionů dolarů. Mezi investory jsou Hewlett Packard Enterprise, SoftBank, Micron, BlackRock nebo Lam Research.

Codasip se zabývá vývojem procesorových jader na otevřeném standardu RISC-V, který je alternativou k ARMu, díky čemuž poměrně rychle roste jeho popularita. Mezi investory brněnského startupu jsou Western Digital nebo čínský Shenzhen Capital Group. Společnost také vyvíjí Codasip Studio, software pro návrh čipů. Více v našem rozhovoru.

Mythic do čipu M1076 nasazuje právě jádra RISC-V z Moravy. Čip je poskládán z dlaždic (tiles), kde jsou umístěny analogový výpočetní modul (ACE), paměť SRAM, SIMD jednotka a RISC-V jádra L30. M1076 má na jednom čipu zvládat až 25 TOPS. Je dodáván ve formě desky pasující do slotu M.2.

Codasip dodával kalifornské firmě už dříve. Jeho jádra Bk5 jsou součástí čipu M1108 z roku 2020, který má k dispozici 108 jader. Mythic rovněž používá Codasip Studio.

Codasip dodává jádra a software do různých zemí. Mezi zákazníky patří například čínské subjekty, které se o RISC-V zajímají kvůli americkým sankcím.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.