Hlavní navigace

Americká vláda uvalila embargo na Hikvision, SenseTime a další firmy z Číny

8. 10. 2019

Sdílet

Hikvision

Americká vláda rozšířila seznam zakázaných firem z Číny, se kterými nesmějí obchodovat americké subjekty. Doposud byla na black listu společnost Huawei a přidružené entity, nově pod embargo spadá osm dalších podniků a dvacet čínských státních institucí.

Zákaz se týká společnosti Hikvision, která je na mnoha trzích včetně Česka lídrem v prodeji bezpečnostních sledovacích kamer. Stejně tak se na list dostal její konkurent Dahua. Následují výrazné startupy SenseTime a Megvii, které patří mezi čínské průkopníky v rozpoznávání obličejů. Zákaz se týká i firmy iFlytek, jenž patří k pionýrům v rozpoznávání řeči. Embargo se týká také firem Xiamen Meiya Pico Information (práce s daty) a Yitu Technology a Yixin Science and Technology.

Americká vláda říká, že tento krok nesouvisí s dalším vyjednáváním o obchodních dohodách s Čínou. Reuters informuje, že jde o reakci na fakt, že se čínské společnosti jako právě Hikvision podílí na sledování a utlačování muslimské menšiny v Číně.

Hikvision má tržní hodnotu převyšující 42 miliard dolarů a je závislý na čipech od Intelu, Nvidie a dalších západních firem. SenseTime má díky investicím hodnotu 4,5 miliardy dolarů, Megvii pak čtyři miliardy a chystá se na burzu. Všechny dotčené firmy vyjadřují zklamání a jejich akcie reagují poklesem. U řady z nich může mít embargo obrovské důsledky. Firmám jako Lenovo se problémy nadále vyhýbají.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).