Hlavní navigace

Americké ministerstvo si objednalo superpočítač s výkonem 2 exaFLOPS

5. 3. 2020

Sdílet

El Capitan

Počítač, který by dnes představoval suverénně nejvýkonnější superpočítač světa, dodá Cray (respektive HPE) a bude postavený výhradně na procesorech AMD Epyc CPU (Genoa) s jádry Zen 4 a grafickými jádry AMD GPU Radeon Instinct.

Počítač pojmenovaný El Capitan by měl sloužit v rámci vládní agentury National Nuclear Security Administration, která pod ministerstvo energetiky spadá. Účel dnes nejvýkonnějšího superpočítače světa bude nicméně poněkud kontroverzní, na starosti má mít nukleární program Spojených států a to včetně (nebo hlavně) vojenských simulací. Jedním ze scénářů jeho využití v rámci programu Advanced Simulation and Computing mají být výpočty pro virtuální testy v souvislosti se stárnutím nukleárních zbraní. 

Superpočítač, který úřad vyjde na 600 milionů dolarů, bude kompletně zprovozněný až v roce 2023, za tu dobu může samozřejmě jeho prvenství překonat někdo úplně jiný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).