Hlavní navigace

Americký senátor oficiálně vyzval Trumpovu vládu, ať prověří prodej CME do rukou PPF

Sdílet

Filip Rožánek 27. 2. 2020

Americký republikánský senátor Marco Rubio se obrátil na ministry financí a spravedlnosti, aby prověřili okolnosti prodeje mediální společnosti CME. Jejím novým vlastníkem se má stát finanční skupina PPF. Senátor argumentuje tím, že transakce spadá pod jurisdikci Spojených států, protože v současné době je hlavním akcionářem CME americká telekomunikační skupina AT&T.

Ve svém dopise zdůrazňuje, že by obchod měl projít kontrolou z hlediska možných dopadů na národní bezpečnost USA. Upozorňuje, že zhruba třetina zisků PPF pochází z podnikání úvěrové firmy Home Credit v Číně – a k tomuto podnikání je nutná vládní licence. Zmiňuje také technologickou spolupráci PPF se společností Huawei v Srbsku a v České republice. A nevynechává také informace o tom, že Home Credit platil v Česku PR agentuře za zlepšování veřejného mínění o Číně.

Jak senátor dále podotýká, podobné velké obchody by neměly probíhat bez bližší pozornosti americké vlády. Ta se snaží bojovat s vlivem komunistické Číny v mediální sféře i na mezinárodní scéně. Rubio dodává, že CME podniká na středoevropských a východoevropských trzích, kde vysílání jejích stanic zasahuje zhruba 97 milionů lidí.

Na senátorův dopis upozornil server Axios.

PPF už před několika dny v reakci na dopis pirátských politiků americkým kongresmanům uvedla, že působí ve 24 zemích na třech kontinentech. „Akcionáři PPF a její vrcholové vedení se vždy zasazovali o principy svobody, liberální demokracie a volného trhu. Skutečnost, že stejně jako tisíce dalších západních společností působíme také v Číně, s tím v žádném případě není v rozporu. Právě naopak: jako lidé, kteří prožili značnou část svého života v totalitním komunismu, si hluboce vážíme svobody projevu. Proto opakujeme, že PPF kupuje CME jako doplněk svého telekomunikačního podnikání bez jakýchkoli postranních úmyslů,“ napsala firma v tiskové zprávě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 2. 2020 9:17

    bez přezdívky

    Jak rekl jiny zbohatlik....
    Já můžu tady veřejně prohlásit na zdraví mojich čtyř dětí a dvou vnuček, že já v žádném případě nebudu nikdy zasahovat do práce redaktorů v Mafře,“