Hlavní navigace

Piráti kvůli prodeji Novy píší americkým politikům, bojí se vlivu Číny

24. 2. 2020

Sdílet

TV Nova - logo Autor: TV Nova

Senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec Jan Lipavský poslali dopis americkým kongresmanům, ve kterém je žádají, aby prověřili prodej mediální firmy CME do rukou finanční skupiny PPF Petra Kellnera. Většinovým vlastníkem CME je americká firma AT&T. Ve čtvrtek mají akcionáři CME hlasovat o schválení transakce.

Pirátští politici podle Aktuálně.cz upozorňují své americké kolegy na „bezprostřední riziko, že AT&T svůj mediální vliv ve střední Evropě předá Číně“. Pro podnikání Petra Kellnera jsou dobré vztahy s Čínou klíčové kvůli působení firmy Home Credit, která do skupiny PPF také patří. 

„Taková akvizice, díky které by Petr Kellner získal tyto televizní stanice, by zvýšila možná rizika opětovného zásahu a šíření čínské propagandy na území ČR a dalších států našeho regionu, které jsou členy NATO a EU,“ cituje Aktuálně.cz pirátského senátora Wagenknechta.

„V žádném případě nechci zasahovat do obchodních vztahů společnosti CME, ale chci je požádat o důkladné zvážení celé transakce v souvislosti se zmíněnými významnými riziky. Věřím, že v demokratické společnosti by ekonomické zájmy neměly převažovat nad principy ochrany demokracie,” dodal Wagenknecht v tiskové zprávě Pirátů.

Schválení transakce ze strany akcionářů bude zřejmě bezproblémové, AT&T kontroluje 75,7 % akcií a potřeba je 75 % hlasovacích práv. K obchodu se ale ještě musí v nadcházejících měsících vyjádřit Evropská komise a národní regulátoři ve všech zemích, kde CME působí. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).