Hlavní navigace

Aplikace eRouška pozastavila provoz. Lidé ji moc nepoužívají, říká ministerstvo

2. 11. 2021

Sdílet

eRouška - konec provozu - perex Autor: screenshot, Lupa.cz

Ministerstvo zdravotnictví pozastavilo provoz aplikace eRouška, která sloužila k varování uživatelů před možným kontaktem s člověkem nakaženým nemocí Covid-19. Hlavním důvodem ukončení provozu je podle ministerstva zdravotnictví malý zájem lidí o používání aplikace:

„Aktivní eRouška měla k okamžiku vypnutí zhruba půl miliónu aktivních uživatelů. Informaci o nákaze do ní bohužel vkládali už jen jednotky nebo malé desítky uživatelů denně. Využívání se významně nezměnilo ani s růstem počtu nakažených v podzimních měsících,“ píše úřad v tiskové zprávě. V případě potřeby podle něj může být aplikace znovu aktivována.


Autor: screenshot, Lupa.cz

V aplikaci se po instalaci nejnovější aktualizace zobrazuje informace o tom, že už není aktivní a telefon už nevyhledává rizikové kontakty.

Aplikace eRouška začala fungovat v dubnu 2020. V září téhož roku se dočkala aktualizace na verzi 2.0, která byla založena na Exposure Notification API Googlu a Applu. Podle ministerstva během své existence upozornila na možné rizikové setkání s nakaženým více než 400 tisíc uživatelů.

„Trasování v této době není jediným nástrojem ke zvládáni epidemie, kromě plošných opatření a očkování máme i další technické nástroje, vhodné pro aktuální situaci, jako jsou O-T-N (očkování, test, prodělaná nemoc) certifikáty a aplikace Tečka a čTečka,“ podotýká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 11. 2021 8:35

  Net

  Kromě malého počtu uživatelů byl zásadní problém, že pokud někdo náhodou do ní kód zadal a někdo se s ním setkal a měl také eRoušku, tak mu ta informace byla k ničemu. Člověk neměl nárok ani na PCR test. Jediné, co taková indikace znamenala, že když člověk někde vyplňoval papír o styku s někým s Covidem, měl napsat, že se s ním asi setkal… (a třeba u doktora mu bylo doporučeno, ať přijde za dva týdny), ale žádná karanténa nenásledovala.
  I kdyby eRoušku používali všichni a všichni nakažení poctivě zadávali kódy, tak by přínos byl minimální, hygienu varování z eRoušky nezajímalo a trasuje dodnes postaru, člověk v práci volno nedostal a po druhém varování mu nezbylo dost dovolené na dobrovolnou izolaci… A i těch pár varování, co se objevilo bylo především false positive, kdy nákaza prakticky nehrozila, protože nakažený možná ještě ani nebyl nakažený, měl respirátor a seděl v druhém tramvajovém voze…

  2. 11. 2021, 08:35 editováno autorem komentáře

 • 2. 11. 2021 10:44

  seniorskeptik

  Po obědě vyrážím na nákup. Před odchodem z domova mobil vypnu, na rohu vyberu z bankomatu hotovost, v několika obchodech nakoupím, co potřebuji a v klídku a pohodě se vrátím domů. Mám obě dávky vakcíny (Pfizer), papírový setrifikát s QR kódem a používám důsledně respirátor. Takže se vším ostatním mi račte vlézti na záda!

 • 3. 11. 2021 14:03

  BobTheBuilder

  eRouška ale mířila trochu jinam: dokázala upozornit na nebezpečně dlouhé blízké setkání i se zcela neznámým člověkem. Cílem bylo, aby varovaný zvýšil ostražitost, dočasně omezil kontakty, důsledněji používal respirátor a více sledoval případné příznaky - tedy mohlo to omezit šíření viru v době, kdy o tom nakažený ještě neví, tj. v prvních asi 4 dnech.
  Protože ale kódy dávla hygiena až při trasování, které nestíhala v první vlně, druhé vlně, třetí vlně a nestíhá ani teď, tak to upozornění člověk dostal klidně až po dvou týdnech. To už bylo zcela k ničemu, protože kdyby k nákaze došlo, byl už zdravý (nebo, kdyby měl smůlu, hospitalizovaný).
  Anonymizovaná byla dostatečně, v tom problém nebyl.
  Nemělo to sloužit jako náhrada trasování, ale jako doplněk.
  Ale naše progresivní hygiena s tužkou a papírem to organizačně zabila.