Hlavní navigace

Apple a Google zveřejnily, jak by mohla vypadat aplikace na trasování kontaktů

Sdílet

David Slížek 5. 5. 2020
Apple a Google - trasování - aplikace - COVID-19 Autor: Apple a Google

Firmy Apple a Google zveřejnily další informace o platformě, která by měla na Androidu a iOS umožnit vývoj aplikací na sledování kontaktů v rámci boje proti epidemii nemoci COVID-19.

Kromě už zveřejněné první verze crossplatformního API (Exposure Notification API) tak mají vývojáři aplikací k dispozici také ukázkový kód, aktualizovanou dokumentaci, pravidla používání nebo ukázky možného uživatelského rozhraní budoucích aplikací.

Dokumenty si můžete přečíst zde: Exposure Notification od Applu, Exposure Notifications API od Googlu.

Podívejte se na ilustrační koncepty, jak by mohly aplikace v budoucnu vypadat:

Aplikace, postavené na novém API, mají přes Bluetooth vyhledávat telefony v okolí, které mají aplikaci také aktivovanou, a ukládat jejich pseudonymizované identifikátory (ty se mají jednou za 10 až 20 minut měnit). Jednou za den si mají stáhnout seznam identifikátorů uživatelů, u kterých byla nákaza potvrzena. Pokud se identifikátor nakaženého v telefonu vyskytuje, může jeho majitel dostat upozornění, že byl v kontaktu s nemocí. Obdobně v Česku už funguje aplikace eRouška.

Podle Applu a Googlu budou nové API (a výhledově stejnou technologii, zabudovanou přímo do operačních systémů Android a iOS) využívat pouze oficiální aplikace jednotlivých států. Úřady tak budou smět získat seznam identifikátorů z telefonů nakažených lidí, pokud jim je uživatelé sami nasdílí. Další podmínky pro používání API firmy sepsaly do speciálního dokumentu, se kterým musí souhlasit vývojáři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 5. 2020 12:38

    bez přezdívky

    Tohle snad Apple umi uz pomerne dlouho ne? Tehda se mluvilo o "nalezeni ztraceneho telefonu". Skenovat vsechny BT zarizeni v okoli. Predpokladam, ze funkce najdi mi BT s touhle MAC adresou (nebo jinym identifikatorem) bude je pro ty tripismenne organizace v USA (as predpokladam, ze cinani to budou umet taky). A predpokladam, ze BT bude nevypnutelny. Nakonec si zacnou chodit pro lidi, co vypinaj telefon.
    Jen by mi zajimalo, jestli se Orwell chechta, nebo je mu smutno. Asi to druhe.