Hlavní navigace

Apple a Google zveřejnily, jak by mohla vypadat aplikace na trasování kontaktů

5. 5. 2020

Sdílet

Apple a Google - trasování - aplikace - COVID-19 Autor: Apple a Google

Firmy Apple a Google zveřejnily další informace o platformě, která by měla na Androidu a iOS umožnit vývoj aplikací na sledování kontaktů v rámci boje proti epidemii nemoci COVID-19.

Kromě už zveřejněné první verze crossplatformního API (Exposure Notification API) tak mají vývojáři aplikací k dispozici také ukázkový kód, aktualizovanou dokumentaci, pravidla používání nebo ukázky možného uživatelského rozhraní budoucích aplikací.

Dokumenty si můžete přečíst zde: Exposure Notification od Applu, Exposure Notifications API od Googlu.

Podívejte se na ilustrační koncepty, jak by mohly aplikace v budoucnu vypadat:

Aplikace, postavené na novém API, mají přes Bluetooth vyhledávat telefony v okolí, které mají aplikaci také aktivovanou, a ukládat jejich pseudonymizované identifikátory (ty se mají jednou za 10 až 20 minut měnit). Jednou za den si mají stáhnout seznam identifikátorů uživatelů, u kterých byla nákaza potvrzena. Pokud se identifikátor nakaženého v telefonu vyskytuje, může jeho majitel dostat upozornění, že byl v kontaktu s nemocí. Obdobně v Česku už funguje aplikace eRouška.

Podle Applu a Googlu budou nové API (a výhledově stejnou technologii, zabudovanou přímo do operačních systémů Android a iOS) využívat pouze oficiální aplikace jednotlivých států. Úřady tak budou smět získat seznam identifikátorů z telefonů nakažených lidí, pokud jim je uživatelé sami nasdílí. Další podmínky pro používání API firmy sepsaly do speciálního dokumentu, se kterým musí souhlasit vývojáři.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 5. 2020 12:38

    bez přezdívky

    Tohle snad Apple umi uz pomerne dlouho ne? Tehda se mluvilo o "nalezeni ztraceneho telefonu". Skenovat vsechny BT zarizeni v okoli. Predpokladam, ze funkce najdi mi BT s touhle MAC adresou (nebo jinym identifikatorem) bude je pro ty tripismenne organizace v USA (as predpokladam, ze cinani to budou umet taky). A predpokladam, ze BT bude nevypnutelny. Nakonec si zacnou chodit pro lidi, co vypinaj telefon.
    Jen by mi zajimalo, jestli se Orwell chechta, nebo je mu smutno. Asi to druhe.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).