Hlavní navigace

Armáda ČR začala testovat "kladivo na signály". Rušička je namontovaná na Tatrovku

10. 2. 2023

Sdílet

STARKOM Autor: Armáda ČR

Ve vojenském újezdu Libavá na Olomoucku začal výcvik specialistů elektronického boje. Nasazen byl systém STARKOM, kterému se přezdívá “kladivo na signály”. Jde o nový mobilní komunikační rušič, který je ve formě několika anténních systémů umístěn na pancéřované Tatře. STARKOM je český výrobek.

Tato technologie dokáže rušit rádiovou komunikaci protivníka, jeho systémy velení a řízení vojsk, leteckou komunikaci, spojení prostřednictvím mobilních telefonů nebo globální družicový polohový signál (GNSS). Armáda ČR se s ním nyní snaží pořádně naučit pracovat.

Armáda nákup STARKOMu odsouhlasila už v roce 2019, zakázka má hodnotu 1,45 miliardy korun.

Armáda ČR popisuje STARKOM takto:

Tento nový mobilní rušič je schopen zajistit komplexní činnosti elektronického boje na soudobém bojišti. Je schopen rušit rádiovou komunikaci protivníka, jeho systémy velení a řízení vojsk, leteckou komunikaci, spojení prostřednictvím mobilních telefonů, globální družicový polohový signál (GNSS) i signály pro řízení a přenos dat z bezpilotních (UAV) a bezosádkových (UGV) prostředků.

Jde o techniku ryze české výroby, kterou armádě dodává státní podnik Vojenský výzkumný ústav Brno (VVÚ). VVÚ jako hlavní kontraktor pro MO ČR, provádí vlastní výrobu včetně sofistikovaného diagnostického systému společně s řadou firem českého obranného průmyslu. Rozhodující poddodavatelský podíl má společnost URC Systems, spol. s r.o., která zabezpečuje průzkumně-rušící technologie a příslušný vysoce sofistikovaný aplikační software na podvozku vyrobeném Kopřivnickou Tatrou, dodávající pancéřovaná vozidla řady TATRA se skříňovou karoserií a se základním vybavením.

Nejen VVÚ, ale také zejména URC Systems s odbornou podporou od JISR Institute, a.s., mají mnohaleté zkušenosti v oblasti elektronického boje opřené o dlouhodobou spolupráci s uživateli AČR, které byly uplatněny při realizaci.

V současné době má 532. prapor elektronického boje k dispozici první z nakupovaných rušičů. Do konce tohoto roku bude postupně s dodávkami jejich počet narůstat až na finálních osm.

Při vývoji STARKOMu byl kladen důraz na vysokou mobilitu. Prostředek je umístěn na armádou osvědčené podvozkové platformě Tatra-Force 8×8 s prodlouženým rozvorem. Pro ochranu osádky a technologií je kabina i nástavba vybavena proti minovou a balistickou ochranou, mobilním maskováním a filtroventilací. Pro obranu při bezprostředním ohrožení má ve výzbroji lafetovaný kulomet FN Minimi.

Rušič slouží zejména jako mobilní prostředek pro plnění taktických činností elektronického útoku a elektronické obrany. Je schopen vést činnost za pohybu, nebo ze zastávky s možností plně automatické výstavby anténních systémů. V technice je integrována vlastní elektrocentrála, proto pro činnost nepotřebuje externí napájecí soustavu.

Armáda České republiky má v oblasti elektronického boje dlouhou tradici. STARKOM není principiálně ničím novým, ale je moderním a podstatně vylepšeným nástupcem starších mobilních rušičů jako jsou MVKVR, PPR nebo MUKVR. Tato technika bude se zavedením nové generace rušičů postupně vyřazována.

Velitel 532. praporu elektronického boje podplukovník Lukáš Hoza k výcviku dodává: “Naše jednotka je vyčleňována do sestavy úkolových uskupení Armády České republiky. Bez této nové techniky bychom nebyli schopni těmto jednotkám úkolových uskupení poskytovat potřebné schopnosti v oblasti elektronického boje, které soudobé bojiště vyžaduje. STARKOM je unikátní prostředek nejen v armádách evropských zemí, ale i v celém NATO.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).