Hlavní navigace

Ať NÚKIB předloží důkazy místo poškozování reputace, vyzývá český Huawei

18. 12. 2018

Sdílet

Radoslaw Kedzia, Huawei

Tuzemské zastoupení čínské společnosti Huawei Lupě zaslalo oficiální vyjádření ke včerejšímu varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi Huawei a ZTE. Prohlášení přikládáme v plném znění.

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby předložil evidence namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice. 

V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Vyjádření už dříve zaslal také ředitel české a slovenské pobočky Huawei Radoslaw Kedzia:

Jak jsme již mnohokrát uvedli, společnost Huawei nikdy nepoužila svá zařízení k získávání dat jakéhokoliv státu, obchodních tajemství nebo osobních informací uživatelů. Naše společnost by nikdy netolerovala takové aktivity a nikdy se na nich nebude podílet na podnět jakýchkoliv třetích stran.

V několika minulých letech Spojené státy americké vznesly mnohá obvinění proti společnosti Huawei, ale v Evropě je naše společnost na poli kybernetické bezpečnosti uznávaným partnerem. V roce 2015 jsme obdrželi ocenění Transparency Award za kybernetickou bezpečnost od německé vlády. V roce 2016 jsme podepsali memorandum o porozumění s INCIBE, Španělským národním kybernetickým institutem. Spolupracujeme a dělíme se o informace v oblasti kybernetické bezpečnosti, zvyšujeme povědomí o důležitosti kybernetické bezpečnosti a vylepšujeme španělské možnosti v této oblasti.

V roce 2010 Huawei a Spojené království vytvořili CSEC, Centrum pro vyhodnocování kybernetické bezpečnosti k propagaci transparentnosti. Rada, která nad činností dohlíží, potvrdila, že v posledních čtyřech letech CSEC splnilo technické požadavky dané Národním centrem pro kybernetickou bezpečnosti (National Cyber Security Centre). Přesně jak řekl ředitel společnosti Elisa Network Services Sami Komulainen: „Technická stránka je technická stránka. Ochrana dat samozřejmě může být zajištěna na různých úrovních, ale my nevidíme žádný rozdíl mezi našimi dodavateli.“ 

Jakožto vedoucí globální ICT společnost máme široké zkušenosti v oblasti kybernetické bezpečnosti. Věříme, že bezpečnost jakéhokoliv zařízení je definována tím, jak byl vyrobeno, používáno a udržováno, a ne tím, kdo a kde jej vyrobil. Zlepšení kybernetické bezpečnosti vyžaduje větší spolupráci na mezinárodní úrovni.

Jakékoliv geografická omezení navržená ke zlepšení kybernetické bezpečnosti povedou ke snížení pravděpodobnosti, že budou vytvořena globální pravidla a standardy. Společnost Huawei aplikuje bezpečnost do všech svých interních procesů. Zajišťujeme dodržování pravidel v šesti rovinách: firemní zásady, organizace, lidé, management, technologie a standardy. Podařilo se nám postavit auditovatelný, udržitelný a důvěryhodný tým pro zajištění kybernetické bezpečnosti. 

Společnost Huawei funguje v České republice již vice než 15 let. Pokud bychom udělali něco, co nebylo správné, mělo by to již být zjištěno a řešeno. Nestalo se tak, a proto považujeme za zcela nepatřičné, aby naše rozsáhlé globální výsledky v oblasti bezpečnosti z posledních třiceti let ohrožovala nepodložená obvinění. 

Jsme připraveni pracovat otevřeně s jakýmikoliv partnery v rámci České republiky a podílet se na aktivitách v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).