Hlavní navigace

Stát nasadil další čínské technologie. Huawei staví datové sítě pro ŘSD a ČEZ

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Po datacentru ČEZu se čínský Huawei dostává k dalším státním IT zakázkám. Aktivity firmy v Česku sledují bezpečnostní služby.

Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Čínské technologické společnosti Huawei se vedle vybavení nového datového centra ČEZu podařilo dostat k dalším zajímavým státním zakázkám. Firma vyhrála tendr na vybudování první etapy takzvané MPLS sítě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), přes kterou „tečou“ data týkající se tuzemské silniční a dálniční dopravy. Stejně tak Huawei dostalo na starost rozšíření optické DWDM sítě v rámci datových center ČEZu.

Novou zakázku v hodnotě 91,7 milionu korun bez DPH v polostátním ČEZu Číňané opět vyhráli přes svého partnera AMI Praha, který na projektu spolupracuje s firmou Huatech. Tato sestava rozjela obnovu a rozšíření DWDM sítě v datacentrech ČEZu v Temelínu, Praze a Plzni s rozšířením do Tušimic. Huawei má na starosti návrh sítě, dodávky síťových zařízení, softwaru či monitoringu. Zajišťuje také obnovu starších prvků a rozšíření o nové. Pracuje se s rychlostmi 1/10/40/100 GbE a 2/8/10 Fibre Channel.

Huawei se podle informací Lupy rovněž v ČEZu uchází o obří zakázku na obnovu MPLS sítě. Její hodnota se má během několika let dostat na stovky milionů korun. Měnit se mají historické síťové technologie od Ericssonu, jde o více než 1200 jednotek. Zakázka v současné době stojí. Stejně tak se Číňané v energetickém podniku ucházejí o stavbu LAN sítě.

Silniční síť na Huawei

Projekt MPLS sítě s Ředitelstvím silnic a dálnic už každopádně běží. ŘSD novou síť uvedlo do ostrého provozu na přelomu června a července letošního roku. Je postavená na síťových prvcích od Huawei. ŘSD pomocí sítě o rychlosti 100 Gb/s propojuje svá datová centra a na páteřní síti okolo dálnic pak využívá rychlost 10 Gb/s. Propojena jsou i střediska správy a údržby dálnic (SSÚD).

Celkově je takto spojeno 22 lokalit skrze celou zemi. V rámci datových center byly instalovány čtyři „boxy“ Huawei z řady 12700, v rámci jednotlivých SSÚD je pak instalováno 18 přepínačů z řady 5720 HI, které tvoří páteřní 10Gb okruh. Dodány byly rovněž čtyři L2 switche z řady 6720.

Čínská společnost prostřednictvím svého partnera EruCom ve spolupráci s firmou Huatech vyhrála veřejnou soutěž na tuto dodávku. Její součástí nebylo pouze dodání hardwaru, ale i jeho instalace, konfigurace celé MPLS sítě a podpora na čtyři roky.

Dodávka switchů vyšla na 13,5 milionu korun bez DPH (16,3 milionu s DPH). L2 switche pak vyšly na více než 428 tisíc korun bez DPH (necelých 519 tisíc s DPH). „Veřejnou zakázku jsme vypisovali tak, aby ji z dodavatelů mohl splnit kdokoliv. Posuzovali jsme to, kdo splní zadání a kdo je nejlevnější,“ popisuje pro Lupu ředitel divize ICT na ŘSD Jan Pejchal. EruCom také dodal čtyři load balancery od Fortinetu (3,2 milionu bez DPH, 3,9 milionu s DPH).

Příprava na druhé kolo

ŘSD zároveň vypsalo druhou zakázku, která prozatím není uzavřená. Ta má v podstatě v každé z propojených lokalit instalovanou infrastrukturu zdvojit a síť tak posílit. V každé lokalitě tedy budou instalovány dva síťové prvky (ty už tam jsou nyní, jde ale o historické kusy na výměnu). ŘSD druhou etapu budování MPLS sítě otevírá dalším hráčům a nemusí ji nutně stavět na Huawei.

„U dalších dodavatelů jsme si dělali testy, běžíme na standardech a do budoucna může vyhrát kdokoliv další,“ uvádí Pejchal. V podobných zakázkách se vedle Huawei tradičně objevují západní hráči Cisco, Juniper Networks a Alcatel-Lucent (Nokia). Číňané se každopádně o druhou etapu také uchází.

„Huawei, Cisco, Juniper… nám je to jedno. Řekli jsme, co to musí umět. To, že z toho dobře vyšlo Huawei, je jejich politika a my to nijak neovlivňujeme,“ doplňuje Pejchal. „Se spoluprací jsme spokojení. Implementace byla velmi dobrá a komunikace také.“

Síť pro lepší služby

ŘSD jednotnou komunikační síť provozovalo už předtím. Z velké části byla postavená na rádiových spojích, což bylo limitující zejména kvůli rychlostem. Ty se běžně pohybovaly v rozmezí 4 až 8 Mb/s a ty lepší pak byly na 16 Mb/s.

Ředitelství silnic a dálnic nicméně potřebuje pracovat s daty, které generuje jeho senzorická síť. Ta zahrnuje například kamery, radary, sčítače, řídicí systémy tunelů a další prvky. Do toho se buduje podpora pro autonomní systémy, kdy se na každém kilometru umisťuje komunikační jednotka RSU.

Dosavadní síť nedokázala s rostoucím objemem dat dostatečně pracovat. Například i zálohy serverů bylo nutné provádět fyzicky, stejně jako bylo nutné zajet si pro syrová nasbíraná data. „Nyní můžeme data více vytěžit a pracovat s nimi,“ popisuje Pejchal.

„Doposud jsme dávali málo informací, nyní jich budeme moci dávat mnohem více a mnohem rychleji,“ dodává Pejchal s tím, že se ŘSD v mnohem větší míře chce zapojit i do open data. Kvůli poskytování lepších služeb se ŘSD chystá vstoupit do peeringového uzlu NIX.CZ a kvůli případným útokům se chce stát součástí projektu FENIX.

Analýza sítě přes Flowmon

MPLS síť byla zvolena i z toho důvodu, že je přes ni možné přenášet data různého druhu. Typicky v tunelech se používají systémy, které nevyužívají tradiční komunikaci přes IP. „MPLS síť by tak měla být schopná přenést cokoliv, co si na nás v tunelech vymyslí,“ konstatuje Pejchal.

ŘSD pro samotné datové přenosy využívá kombinaci vlastních, pronajatých a partnerských optických vláken. Část optiky si provozuje v rámci silnic a dálnic, některé úseky si pronajímá od providerů a někde spolupracuje se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Na detailní analýzu provozu v síti se pak využívá software od brněnské společnosti Flowmon Networks.

Projekt s Huawei je pouze jednou částí modernizace ICT infrastruktury ŘSD. Organizace také v jednotlivých lokalitách vyměňovala servery, protože doposud fungovaly asi osm let staré stroje bez podpory. Najíždí se na větší míru virtualizace a řeší se také UPS a podobně.

Huawei se mimo jiné uchází o vybudování tuzemských 5G sítí. Společnost už podepsala první dokument s PPF a ve hře je stavba 5G nejenom pro zdejší O2, ale také Telenor ve východní Evropě.

Nástroje-mkt-tip-obecny

USA zatím podle nedávného článku deníku Wall Street Journal tlačí na spojence, aby jejich telekomunikační firmy přestaly technologie Huawei používat. Má jít zejména o země, kde mají Spojené státy umístěné své vojenské základny (Německo, Itálie či Japonsko). Američtí představitelé se ale podle deníku snaží o bezpečnostních rizicích Huawei přesvědčovat zástupce vlád a telekomunikačních firem i v dalších zemích.

Aktivity Huawei v Česku sledují bezpečnostní služby. Vyhodnocují i to, zda a případně jaký postoj vůči čínským technologiím obecně zaujmout. „Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se tímto tématem také zodpovědně zabývá, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o bezpečnostní problematiku na úrovni států, nepovažuje za správné cokoli konkrétního k tomuto tématu veřejně komentovat,“ uvádí k tomu pouze NÚKIB.