Hlavní navigace

Stát nasadil další čínské technologie. Huawei staví datové sítě pro ŘSD a ČEZ

26. 11. 2018
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Po datacentru ČEZu se čínský Huawei dostává k dalším státním IT zakázkám. Aktivity firmy v Česku sledují bezpečnostní služby.

Čínské technologické společnosti Huawei se vedle vybavení nového datového centra ČEZu podařilo dostat k dalším zajímavým státním zakázkám. Firma vyhrála tendr na vybudování první etapy takzvané MPLS sítě pro Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD), přes kterou „tečou“ data týkající se tuzemské silniční a dálniční dopravy. Stejně tak Huawei dostalo na starost rozšíření optické DWDM sítě v rámci datových center ČEZu.

Novou zakázku v hodnotě 91,7 milionu korun bez DPH v polostátním ČEZu Číňané opět vyhráli přes svého partnera AMI Praha, který na projektu spolupracuje s firmou Huatech. Tato sestava rozjela obnovu a rozšíření DWDM sítě v datacentrech ČEZu v Temelínu, Praze a Plzni s rozšířením do Tušimic. Huawei má na starosti návrh sítě, dodávky síťových zařízení, softwaru či monitoringu. Zajišťuje také obnovu starších prvků a rozšíření o nové. Pracuje se s rychlostmi 1/10/40/100 GbE a 2/8/10 Fibre Channel.

Huawei se podle informací Lupy rovněž v ČEZu uchází o obří zakázku na obnovu MPLS sítě. Její hodnota se má během několika let dostat na stovky milionů korun. Měnit se mají historické síťové technologie od Ericssonu, jde o více než 1200 jednotek. Zakázka v současné době stojí. Stejně tak se Číňané v energetickém podniku ucházejí o stavbu LAN sítě.

Silniční síť na Huawei

Projekt MPLS sítě s Ředitelstvím silnic a dálnic už každopádně běží. ŘSD novou síť uvedlo do ostrého provozu na přelomu června a července letošního roku. Je postavená na síťových prvcích od Huawei. ŘSD pomocí sítě o rychlosti 100 Gb/s propojuje svá datová centra a na páteřní síti okolo dálnic pak využívá rychlost 10 Gb/s. Propojena jsou i střediska správy a údržby dálnic (SSÚD).

Celkově je takto spojeno 22 lokalit skrze celou zemi. V rámci datových center byly instalovány čtyři „boxy“ Huawei z řady 12700, v rámci jednotlivých SSÚD je pak instalováno 18 přepínačů z řady 5720 HI, které tvoří páteřní 10Gb okruh. Dodány byly rovněž čtyři L2 switche z řady 6720.

Čínská společnost prostřednictvím svého partnera EruCom ve spolupráci s firmou Huatech vyhrála veřejnou soutěž na tuto dodávku. Její součástí nebylo pouze dodání hardwaru, ale i jeho instalace, konfigurace celé MPLS sítě a podpora na čtyři roky.

Dodávka switchů vyšla na 13,5 milionu korun bez DPH (16,3 milionu s DPH). L2 switche pak vyšly na více než 428 tisíc korun bez DPH (necelých 519 tisíc s DPH). „Veřejnou zakázku jsme vypisovali tak, aby ji z dodavatelů mohl splnit kdokoliv. Posuzovali jsme to, kdo splní zadání a kdo je nejlevnější,“ popisuje pro Lupu ředitel divize ICT na ŘSD Jan Pejchal. EruCom také dodal čtyři load balancery od Fortinetu (3,2 milionu bez DPH, 3,9 milionu s DPH).

Příprava na druhé kolo

ŘSD zároveň vypsalo druhou zakázku, která prozatím není uzavřená. Ta má v podstatě v každé z propojených lokalit instalovanou infrastrukturu zdvojit a síť tak posílit. V každé lokalitě tedy budou instalovány dva síťové prvky (ty už tam jsou nyní, jde ale o historické kusy na výměnu). ŘSD druhou etapu budování MPLS sítě otevírá dalším hráčům a nemusí ji nutně stavět na Huawei.

„U dalších dodavatelů jsme si dělali testy, běžíme na standardech a do budoucna může vyhrát kdokoliv další,“ uvádí Pejchal. V podobných zakázkách se vedle Huawei tradičně objevují západní hráči Cisco, Juniper Networks a Alcatel-Lucent (Nokia). Číňané se každopádně o druhou etapu také uchází.

„Huawei, Cisco, Juniper… nám je to jedno. Řekli jsme, co to musí umět. To, že z toho dobře vyšlo Huawei, je jejich politika a my to nijak neovlivňujeme,“ doplňuje Pejchal. „Se spoluprací jsme spokojení. Implementace byla velmi dobrá a komunikace také.“

Síť pro lepší služby

ŘSD jednotnou komunikační síť provozovalo už předtím. Z velké části byla postavená na rádiových spojích, což bylo limitující zejména kvůli rychlostem. Ty se běžně pohybovaly v rozmezí 4 až 8 Mb/s a ty lepší pak byly na 16 Mb/s.

Ředitelství silnic a dálnic nicméně potřebuje pracovat s daty, které generuje jeho senzorická síť. Ta zahrnuje například kamery, radary, sčítače, řídicí systémy tunelů a další prvky. Do toho se buduje podpora pro autonomní systémy, kdy se na každém kilometru umisťuje komunikační jednotka RSU.

Dosavadní síť nedokázala s rostoucím objemem dat dostatečně pracovat. Například i zálohy serverů bylo nutné provádět fyzicky, stejně jako bylo nutné zajet si pro syrová nasbíraná data. „Nyní můžeme data více vytěžit a pracovat s nimi,“ popisuje Pejchal.

„Doposud jsme dávali málo informací, nyní jich budeme moci dávat mnohem více a mnohem rychleji,“ dodává Pejchal s tím, že se ŘSD v mnohem větší míře chce zapojit i do open data. Kvůli poskytování lepších služeb se ŘSD chystá vstoupit do peeringového uzlu NIX.CZ a kvůli případným útokům se chce stát součástí projektu FENIX.

Analýza sítě přes Flowmon

MPLS síť byla zvolena i z toho důvodu, že je přes ni možné přenášet data různého druhu. Typicky v tunelech se používají systémy, které nevyužívají tradiční komunikaci přes IP. „MPLS síť by tak měla být schopná přenést cokoliv, co si na nás v tunelech vymyslí,“ konstatuje Pejchal.

ŘSD pro samotné datové přenosy využívá kombinaci vlastních, pronajatých a partnerských optických vláken. Část optiky si provozuje v rámci silnic a dálnic, některé úseky si pronajímá od providerů a někde spolupracuje se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Na detailní analýzu provozu v síti se pak využívá software od brněnské společnosti Flowmon Networks.

Projekt s Huawei je pouze jednou částí modernizace ICT infrastruktury ŘSD. Organizace také v jednotlivých lokalitách vyměňovala servery, protože doposud fungovaly asi osm let staré stroje bez podpory. Najíždí se na větší míru virtualizace a řeší se také UPS a podobně.

Huawei se mimo jiné uchází o vybudování tuzemských 5G sítí. Společnost už podepsala první dokument s PPF a ve hře je stavba 5G nejenom pro zdejší O2, ale také Telenor ve východní Evropě.

CIF23

USA zatím podle nedávného článku deníku Wall Street Journal tlačí na spojence, aby jejich telekomunikační firmy přestaly technologie Huawei používat. Má jít zejména o země, kde mají Spojené státy umístěné své vojenské základny (Německo, Itálie či Japonsko). Američtí představitelé se ale podle deníku snaží o bezpečnostních rizicích Huawei přesvědčovat zástupce vlád a telekomunikačních firem i v dalších zemích.

Aktivity Huawei v Česku sledují bezpečnostní služby. Vyhodnocují i to, zda a případně jaký postoj vůči čínským technologiím obecně zaujmout. „Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost se tímto tématem také zodpovědně zabývá, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o bezpečnostní problematiku na úrovni států, nepovažuje za správné cokoli konkrétního k tomuto tématu veřejně komentovat,“ uvádí k tomu pouze NÚKIB.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).