Z bezpečnostní zprávy BIS za rok 2013: Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací.
Dokud bude systém veřejných zakázek nastaven na preferenci nejnižší ceny (resp. tak, že žádný člověk s rozhodovací pravomocí, který si chce udržet místo, jinak než čistě podle ceny nerozhodne) a bude tímto přístupem znevýhodňovat státní instituce a podniky při jednání s dodavateli a nákupu systémů, nemůžeme čekat nic jiného. Takže kupředu vstříc čínské nadvládě - ale aspoň bez korupce a přesně podle regulí!
Tak jistě, potrefená husa zakejhala. Koho chleba jiíš, toho píseň zpívej. Firma Huawei byla vyhodnocena jako bezpečnostní riziko i v Austrálii a v Jižní Korei. Ohánět se tím, že "ostatní využívají Huawei jako spolehlivého partnera", není argument. BIS má určitě přístup k informacím, proč tuto firmu vyhodnotila jako bezpečnostní riziko.
A ještě trochu odbočím k mobilním telefonům. Jestli si někdo myslí, že je jedno, kam data z jeho telefonu odchází, je určitě jeho věc. Vždyť on vlastně nemá co skrývat. Ale ty telefony používají zaměstnanci elektráren, bezpečnostních složek a další. Dnes má každý mobil zabudovaný GPS modul, v hustě zastavěných oblastech určí polohu docela přesně i podle signálu BTS. Když někdo ty data bude mít z tisíců, desetitisíců (víc jich tu doufám neprodají) telefonů, rázem se ty data stávají velice zajímavými. To není jen případ Huawei, které se agresivně snaží dostat na náš trh, ale i Xiaomi a dalších čínských výrobců.
Ta "sleva" od číňanů u těch zakázek určitě není zadarmo.
Huawei představuje bezpečnostní riziko, věří USA a varují Evropu. U nás to samozřejmě zapadá do konceptu sítě a komunikace Čína, jaderná energetika Rusko. Chjo.
Zakon o verejnych zakazkach umoznuje soutezit na zaklade nejnizsi nabidky nebo ekonomicke vyhodnosti (vice kriterii nez jenom cena). Problem je spis to, ze ikdyz bezpecnostni kruhy varuji pred nekterymi dodavateli tak nezajisti to, ze tito dodavatele se nesmeji ucastnit verejnych zakazek nebo specificky zakazek, ktere se tykaji vyznamne pripadne kriticke infrastruktury... cinske firmy v ramci dtrategie rozsirovani trzniho podilu jsou schopny snizit cenu tak ze vyhrajiu a bohuzel diky matkam v cine jsou schopny dolozit ze cena neni dumpingova...
Otázka jestli už to není jedno, když Česko je beztak rejdiště ruské předválečné propagandy. Tohle je moc pěkný dokument.
https://youtu.be/tR_6dibpDfo
Tož tak teta....
https://www.svetandroida.cz/usa-varuji-spojence-nepouzivejte-huawei/
To je problem vsech vyrobcu. Zamestnanci na urcitych postech musi sami dbat na digitalni hygienu. Nikdo je nenuti aby si hrali na agenty, kdyz maji stredoskolske vzdelani nebo vysokoskolske ze stavebky, zemedelky nebo pedaku, a sotva tak rozumi modernim IT technologiim a zpracovani informaci.
Vysoké nároky na vzdělání nemají.....
Pasivně angličtina je opravdu hodně málo !
Kde jste byl poslednich 30 let? Vlivove skupiny se za tu dobu nijak zasadne nepromichaly. Vsak si zkuste udelat praci misto dnes diskutovane BIS - zodpovezte si na otazku kam a ke komu se pohnula vetsina statniho majetku a jak se rozmistily ruzne zajmove osoby.
Ale zase ví něco, co já nevěděl. Jsem si to musel najít.
ÚSO
Obor:
Školství
Význam: Úplné střední odborné vzdělání s maturitou
Popis:
Hezky kecy..
Tak mi sem pane Vitku napiste nejaky znamy a uznavany firmy, ktery delaj securitu a jsou z oblasti Japonsko, Korea nebo Cina.
Proste fy, ktery se pouzivaji v realu a jsou technologicka spicka jak pisete. (Hlavne ne nejaky servery, switche, mobily a podobny hardware)
Šéf ajťáků, který se nedomluví anglicky, to je možné jen ve státní správě.
Když nám velí STB tak se není čemu divit.
"upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat"
Takhle se to dělá, když nic nevíš, ale potřebuješ co nejlépe splnit zadání klienta, a zároveň se nenechat zavřít a odborně znemožnit. Takže BIS to jako ve zprávě má, ale žádné skutečné tvrzení a fakta tam nejsou.
Můžu se zeptat, jakou značku telefonu byste tedy doporučil?
Ne že bych chtěl jakkoli obhajovat HUA, ale zatím jediný, kdo mě jako uživatele nutil si backdoor rovnou nakonfigurovat, hýkat u toho blahem a ještě to zaplatit bylo Cisco a jejich nový povedený licenční model - ve kterém fakticky zařízení nevlastníte a Cisco se kdykoli může rozhodnout Vám život sakra znepříjemnit.
Osobně bych dost uvítal, kdyby někdo konečně přestal dávat doporučení a konkrétně napsal, že ten huawei dělá to a to ...
Ono je potřeba si uvědomit, že technologická špička už nějakou tu dobu nesedí v US, ale že se přirozeně přesouvá směr Japonsko, Korea a i ta Čína. Huawei technologie si ničím nezadají s "tradiční" konkurencí. V mnohém, jako třeba spotřebě elektrické energie, výkonu srovnatelných produktů a z toho plynoucích reálných TCO, tradiční konkurenci uniká. 90 000 llidí ve vývojových centrech po celém světě je dost slušný základ pro to, aby se udrželi na špici většiny segmentů, ve kterých se realizují. Toto jsou hlavní důvody, proč se začínají produkty Huawei Enterprise čím dál více rozšiřovat. A to, světe div se, především v Západní Evropě. Taková ta česká malost typu "my se poklonkujeme Číně, a tak my jsme ten jediný ostrůvek, kde mají ti zlí Číňani šanci" je fakt úsměvná. Je fajn si zjistit fakta ze "západních" zemí. Firmy jako VW Group, SNCF, Deutsche Bahn, Italské dráhy, energetiky v Rakousku a mnohé další taktéž využívají Huawei jako spolehlivého partnera. A to se vůbec nebavíme o operátorském světě, kde je situace dlouhodobě známá.
A když jsme u těch bezpečnostních rizik - doložil už někdy někdo Huawei, že tam má backdoors? Kdyžtak to sem hoďte. Zatím v tom je patrná jen a jen ekonomická politika ze strany USA, kdy se snaží udržet, zcela logicky, pozici pro tamní společnosti. Naproti tomu články o backdoorech ze strany např. Cisca jsou dohledatelné: https://www.tomshardware.com/news/cisco-backdoor-hardcoded-accounts-software,37480.html O věroodnosti upřímně pochybuji i já. Ať je to ale tak či tak, vždy se jedná víceméně o jedna paní povídala.. A vždy je za tím ekonomický prospěch té či oné strany. Já budu rád, když budou v ČR využívány špičkové technologie napříč obory a firmami, a je mi jedno, jestli jsou z Indie, Súdánu, Německa nebo USA. A produkty od Huawei zcela nepochybně současnou světovou špičkou jsou, osočovnání a marketingu některých konkurentů navzdory.
Martin Vítek
Huatech a.s.
Sorry jako, ale BIS vydává veřejnosti v podstatě bezobsažné zprávy, které jen spekulují a nic konkrétního nevyvozují po celou dobu existence. Zprávy BIS vypadají jako kdyby z otevřených zdrojů dělala nějaký kompilát. Když se vynasnažím, tak udělám přesně pravý opak tvzení, co má BIS.
Například bychom mohli uvést, že USA sice upozorňují na bezpečnostní rizika používání Huawei, ale hned bychom také mohli dodat, že USA odposluochávali jejich největší spojence - např. kancléřku Německa deset let, tři poslední francouzské prezidenty - a světe div sledovaní nepoužívali Huawei, ale zařízení vyvinutá v USA.
Jak byste si to tedy predstavoval, aby to bylo koser? Napriklad slovy klasika: "nechci slevu zadarmo"?
Zpravy BIS jsou zbytecne bezobsazne, nezminuji vubec problemy konkurentu (cinskych spolecnosti) a maji tak silny manipulacni potencial. Mimochodem, tyto problemy jsou dokazatelne, potvrzene a tudiz oficialni. Ja si nedovolim vyvozovat, jestli je treba Huawei solidnejsi partner jak zapadni spolecnosti, ale z vyse uvedeneho je podle meho nazoru zrejme, ze se BIS davno zproneverila hodnotam objektivni zpravodajske sluzby a stal se z ni jen propagandisticky slouha - a dodavam ... bohuzel.
Rohlík.cz finalizuje svou přípravu vstupu na maďarský trh. Zakladatel a většinový vlastník e-shopu Tomáš Čupr přes Twitter upozornil, že…
Americká Federal Trade Comission (FTC) prověřila roli Facebooku ve skandálu s firmou Cambridge Analytica a teď s ním jedná o případných…
Český Beat Saber sice neproměnil nominaci na nedávných The Game Awards, nyní se mu ale podařilo zabodovat na obdobných cenách. V kategorii…
Internet Info Lupa.cz (www.lupa.cz)
Server o českém Internetu. ISSN 1213-0702
Copyright © 1998 – 2019 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.