Hlavní navigace

Automatické zapnutí dokupování dat je nekalá praktika. Soud potvrdil pokutu pro O2

19. 12. 2018

Sdílet

O2 - dokupování dat - mobilní operátoři Autor: O2

Pokuta 4,5 milionu Kč za nekalou obchodní praktiku pro operátora O2 platí. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost, kterou se firma snažila sankci od Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) zvrátit. Úřad o tom informoval ve své prosincové monitorovací zprávě.

Pokutu operátorovi dal ČTÚ v červenci 2016 za to, že zákazníkům plošně a bez jejich souhlasu aktivoval v květnu 2015 automatické dokupování dat po vyčerpání základního balíčku. Část zákazníků také neinformoval o tom, že mají kvůli této jednostranné změně právo odstoupit od smlouvy bez sankcí.

O2 se bránil mimo jiné tím, že zákazníci souhlas se zapnutím automatického dokupování dat vyslovili tím, že že po vyčerpání základu pokračovali v dalším čerpání dat a že změna nebyla podstatná, takže o ní nemusel zákazníky přímo informovat.

„Jakákoliv změna smlouvy, která pro účastníka znamená nutnost vydat vyšší finanční obnos, než bylo doposud nutno, je vždy podstatnou změnou zhoršující postavení účastníka,“ konstatoval ale soud.

Podrobnosti o případu ČTÚ popisuje ve své monitorovací zprávě za prosinec 2018. Pokutu za podobnou praktiku dostal v roce 2015 také Vodafone.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).