Hlavní navigace

Automatické zřizování datových schránek začne v roce 2023, zákon DEPO prošel sněmovnou

Sdílet

David Slížek 1. 6. 2021

Poslanecká sněmovna definitivně schválila návrh zákona o další elektronizaci postupů orgánů veřejné moci (zkratkou DEPO). Normu jí vrátil Senát, který oproti původní sněmovní verzi navrhl několik úprav.

Do finálního změní tak prošel například odklad automatického zřizování datových schránek na rok 2023. Jak jsme už dříve psali, zákon počítá s tím, že se datovky budou automaticky zřizovat fyzickým osobám v momentě, kdy poprvé použijí elektronickou identitu pro přihlášení přes národní bod pro identifikaci a autentizaci (NIA) – tedy například i přes bankovní identitu (Bank ID). Datovku ovšem budou moci na svou žádost deaktivovat (znepřístupnit).

Automatické zřizování datových schránek se nevyhne ani podnikatelům, i u nich finální text počítá se spuštěním této praxe od roku 2023. 

Zákon teď musí ještě podepsat prezident.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 1. 6. 2021 20:57

  Filip Jirsák

  Ty automaticky zřízené datové schránky fyzických osob, naštěstí (ještě) půjde deaktivovat. Ale jsem zvědav, jak to bude s datovými schránkami podnikajících fyzických osob, které byly zřízené na žádost a následně deaktivovány.

 • 11. 6. 2021 7:57

  bez přezdívky

  Datovou schránku mám a využívám řadu let a zatím jsem nenarazil na nevýhody. Doporučuji všem ji využívat.