Hlavní navigace

Avast přesouvá VPN servery z Hongkongu, bojí se zneužívání dat čínskou vládou

4. 8. 2020

Sdílet

Nové pražské sídlo Avastu Autor: Erste Group Immorent

Česká kyberbezpečnostní společnost Avast stahuje své VPN servery z Hongkongu. Jde o reakci na politické dění posledních týdnů a měsíců, kdy byl schválen nový zákon o národní bezpečnosti posilující moc vnitrozemské Číny. Právě VPN služby Číňané mnohdy používají, jde totiž díky nim obejít cenzura a blokování internetu, které v zemi fungují. Vláda se populární VPN poskytovatele průběžně snaží blokovat.

Avast má obavy z toho, že zákon umožňuje čínské vládě požadovat po firmách soukromá data uživatelů a ta zneužívat. Přesuny se týkají serverů technologií Avast SecureLine VPN, AVG Secure VPN a HMA a jde o přesuny preventivní.

“Na základě politického vývoje jsme se rozhodli dočasně přesunout naše VPN servery z Hongkongu. Technologie VPN bývá užívána pro rozličné účely, mnohdy ji využívají političtí organizátoři, aby jejich konverzaci nikdo nemohl sledovat nebo dohledat. VPN se tak stává důležitým nástrojem pro zajištění online soukromí i v nejistých dobách, a to z ní dělá jeden z prvních cílů autoritářských režimů. V tuto chvíli proto přesměrováváme veškerý zákaznický provoz do okolních míst, jako jsou například Taiwan nebo Singapur,” informuje Chandler Givens, který v Avastu působí jako ředitel pro produkty spojené se soukromím (přišel jako zakladatel koupeného startupu TrackOFF).

Antivirový podnik dle svých slov nadále situaci sleduje, a to mimo jiné u důvodu, aby bylo možné okamžitě vědět o jakýchkoliv novinkách typu zavádění odposlechů nebo plošného dohledu nad obyvateli. Avast na to případně chce reagovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 8. 2020 11:09

    randomofamber

    Omlouvám se, ale musím si rýpnout...
    Avast se bojí, že jím zneužívaná data by mohl zdarma zneužívat i někdo jiný...
    Jo, kdyby to hodilo nějaký ten HKD nebo aspoň Jüan, ale jinak...

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).