Hlavní navigace

Avast ve zdarma dostupném antiviru nasadil nový firewall

11. 1. 2022

Sdílet

Avast Autor: Avast

Avast ve svém zdarma dostupném antiviru Avast Free Antivirus nasadil nový firewall. Placená verze Avast Premium Security k firewallu přidala pokročilejší funkce jako silnější ochrana před únikem dat, ochrana před spoofingem a další. Novinky se týkají verzí pro Windows.

Firewall ve verzi zdarma nabízí tyto funkce:

Firewall v bezplatné verzi monitoruje bezpečnost sítě sledováním a filtrováním příchozího a odchozího síťového provozu, zabraňuje neoprávněnému přístupu k síti nebo sdíleným souborům uživatele a blokuje nebezpečný příchozí provoz z internetu. Firewall kontroluje síť, sleduje počet připojených zařízení, routery, služby dostupné v síti a operační systémy používané připojenými zařízeními a podle toho nastavuje svůj režim jako veřejný nebo soukromý. Pokud uživatel provádí rizikovější úkony, například se připojuje k veřejným sítím v kavárně nebo na letišti, poskytuje veřejný režim vysokou ochranu. Blokuje všechna příchozí připojení iniciovaná jinými počítači, blokuje některé porty/služby, omezuje komunikaci s jinými zařízeními a způsobuje, že počítač obvykle není v síti zjistitelný. V soukromém režimu v sítích, kterým uživatel důvěřuje, například doma nebo v kanceláři, firewall provoz blokuje pouze minimálně, počítač je v síti viditelný a ve výchozím nastavení jsou povoleny všechny standardní služby, například příchozí vzdálená plocha či sdílení souborů a tiskáren. Firewall také nabízí možnost „nastavit a zapomenout“ pro větší pohodlí běžných uživatelů, ale i snadné možnosti přizpůsobení pro pokročilé uživatele.

Firewall v placené verzi přidává věci navíc:

Ochrana před únikem informací zabraňuje počítačům ve vypuštění potenciálně citlivých informací do sítě, jako je uživatelské jméno, název počítače a e-mail. Funkce kontroly portů navíc upozorní uživatele, pokud jiná škodlivá zařízení hledají v počítači otevřené porty, které mohou být zneužity k odhalení slabých míst v síti a zranitelností. Firewall také upozorní uživatele na ARP (Address Resolution Protocol) spoofing, který umožňuje kyberzločincům proniknout do místní sítě tak, že svůj počítač maskují jako součást sítě, aby mohli ukrást informace útokem typu man-in-the-middle.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).