Hlavní navigace

BBC stáhla své podcasty ze služeb Googlu, vyžaduje licenci a data o uživatelích

26. 3. 2019

Sdílet

BBC - podcasty

Britská veřejnoprávní BBC začala Googlu blokovat přístup ke svým podcastům. Nové díly se od 19. března neobjevují ve vyhledávání Googlu a uživatelé se k nim nedostanou ani přes aplikaci Google Podcasts a nepustí si je přímo v Google Home (Google Asistant). Důvodem je spor o licenci, informoval specializovaný server Podnews

BBC v nápovědě nedostupnost svých podcastů ve službách Googlu potvrzuje. Situaci vysvětluje tím, že od platforem, které chtějí publikovat nějaký obsah nebo využívat služby BBC, vyžaduje splnění určitých podmínek. K těmto službám přitom podle BBC patří i obsah nabízený přes RSS feedy – jako je feed s odkazy na nové díly podcastů. Na webu BBC se do vyřešení situace objevil soubor robots.txt, který robotovi Googlu indexování podcastů zakazuje.

V daném případě jde o to, že Google musí podle BBC podepsat licenční smlouvu k užívání obsahu pro komerční účely a také Distribuční podmínky (Distribution Policy), které vyžadují, aby BBC poskytoval data o uživatelích.

BBC podle svého vyjádření pro Podnews s Googlem vyjednávala, ale strany se na podmínkách neshodly. Fanoušky podcastů teď britská veřejnoprávní instituce odkazuje na poslech na svém vlastním webu BBC Sounds nebo v aplikaci BBC iPlayer.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).