Hlavní navigace

Bezrealitky.cz: Pád turismu v Praze srazil průměrné ceny nájmů na úroveň roku 2018, jinde rostly

28. 1. 2021

Sdílet

Bezrealitky růst nabídek Autor: Bezrealitky.cz

Průměrné ceny nájmů v Praze podle serveru Bezrealitky.cz v souvislosti s útlumem turismu kvůli koronaviru klesly asi o 5 %, na úroveň roku 2018. Lupě to řekl výkonný ředitel portálu Hendrik Meyer

Propad se projevil hlavně na jaře, kdy na serveru denně přibývaly desítky bytů určených ke krátkodobému bydlení. Bezrealitky.cz v loňském roce zprostředkovaly pronájem 47 049 domů a bytů.

„Nájmy za loňský rok zažily růst a opětovný pád. Nejvíce to bylo cítit v Praze, kde propady zajistil odliv turistů a velké množství bytů určených pro krátkodobý pronájem, které začaly hledat stálé nájemníky,“ říká Meyer. Průměrná cena v Praze činila 267 korun za metr čtvereční. Největších propadů cen si podle portálu užívali hlavně nájemníci hledající bydlení na Praze 1, 2 a 3, kde je také tradičně nejvíce bytů na krátkodobé pobyty.

Naopak v ostatních částech Prahy, zejména na sídlištích, ceny nadále rostly. Stejně tak to bylo i ve zbytku republiky včetně Brna, kdy stagnace či pokles přišly až na konci roku. V Brně, kde pronájmy hledají zejména rezidenti, se metr čtvereční v průměru pronajímal za 228 korun, ve středních Čechách pak za 206 korun.

Mezi 1. a 2. kvartálem 2020 počet nabídek na Bezrealitkách stoupl zhruba o třetinu z 9 343 v Q1 na 12 839 v Q2. Nemovitosti původně určené pro krátkodobé pronájmy se na trh podle serveru začaly hrnout zejména v březnu a v dubnu, kdy na portálu denně přibývalo 25–30 nabídek představujících byty původně určené pro krátkodobé bydlení.

Růst nabídek na serveru Bezrealitky.cz
Autor: Bezrealitky.cz

Růst nabídek na serveru Bezrealitky.cz

„Ve výrazně menší míře se pak objevovaly byty také v závěru roku, kdy bylo jasné, že Praha s ohledem na covidovou situaci nebude turistiky atraktivní destinací. I na to pražský trh reagoval dalším poklesem nájmů,“ vysvětluje Meyer. Připomíná ale, že jakmile se situace s koronavirem vyřeší, ceny, zejména v Praze, zřejmě opět porostou.

Spolu s poklesem cen a zvýšením nabídky rostl i počet zájemců o nové bydlení, v Praze podle serveru zhruba o polovinu, v celém Česku pak o 36 %. „I nadále platí, že se byty pronajímají rekordně rychle. V Praze se většina udá do 14 dnů od zveřejnění inzerátu, v celém Česku zhruba do 3–4 týdnů podle lokality,“ říká Meyer s tím, že „počet reakcí se víceméně stabilizoval a rozhodně se již nejedná o extrémy z poloviny roku 2019, kdy na ty nejatraktivnější nabídky reagovaly vysoké stovky lidí.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).