Hlavní navigace

Blokování dezinformačních webů neporušuje síťovou neutralitu, potvrdil ministr Síkela

1. 3. 2022

Sdílet

Cenzura internetu - access denied Autor: Depositphotos

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozesílá prostřednictvím peeringového sdružení NIX.cz poskytovatelům připojení dopis, ve kterém potvrzuje, že blokování dezinformačních webů neporušuj pravidla tzv. síťové neutrality. Operátorům to poskytuje určité právní krytí, pokud k blokování přistoupí.

V pátek je prostřednictvím NIX.cz o zablokování celkem 22 webů s ruskou propagandou požádalo Národní centrum kybernetických operací (NCKO), které spadá pod Vojenské zpravodajství – viz Česko v hybridní válce: vláda vyzývá k činu, armáda žádá operátory o blokování proruských dezinformačních webů. Odvolávalo se na usnesení vlády z 25. února, ve kterém kabinet vyzval všechny relevantní subjekty k zamezení šíření dezinformací.

„Pan ministr Jozef Síkela dnes zaslal sdružení NIX.cz dopis, ve kterém potvrzuje, že zamezení přístupu na dezinformační weby nelze považovat za porušení pravidel síťové neutrality,“ potvrdil Lupě mluvčí úřad Vojtěch Srnka.

Pravidla pro síťovou neutralitu v Evropě stanovuje nařízení EU z roku 2015, kterým se stanoví opatření týkající se přístupu k otevřenému internetu (2015/2120). Mají zajistit rovné a nediskriminační nakládání s internetovým provozem.

„Samotné nařízení o síťové neutralitě obsahuje výjimky, které jsou aplikovatelné na tuto mimořádnou situaci. Jednou z těchto výjimek je i možnost blokovat přístup ke konkrétnímu obsahu, aplikacím nebo službám v případě, že se opatření týká veřejné bezpečnosti a je v souladu s právními předpisy na národní a mezinárodní úrovni. Osobně považujki Vojenským zpravodajstvím vyžádané opatření za výjimečné a mimo řádné, nicméně v dané situaci za plně oprávněné a nutné,“ píše ministr v dopisu, který má Lupa k dispozici.

Osm dezinformačních webů v pátek zablokoval také správce české národní domény CZ.NIC. Přístup k ruskému státnímu kanálu RT a serveru Sputnik plánuje na svém území zakázat také Evropská unie. Ukrajina také vyzvala organizace ICANN a RIPE NCC k faktickému odstřižení Ruska od světového internetu

Vážení čtenáři, situaci na Ukrajině se věnujeme napříč servery, které spadají pod našeho vydavatele, společnost Internet Info. Nabízíme vám výběr některých textů:

POMOC PRO UPCHLÍKY

DOPADY NA ČESKÝ PRŮMYSL
EKONOMICKÉ SOUVISLOSTI
IT A KYBERBEZPEČNOST
RADY NEJEN PRO RODIČE
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).