Hlavní navigace

Části uživatelů v Liberci nefungoval internet, na vině byly překopnuté kabely [AKTUALIZACE]

19. 11. 2021

Sdílet

Optický kabel - výkop - stavba Autor: Depositphotos

Část Liberce se od čtvrtečního odpoledne musí obejít bez pevného připojení k internetu. Lupě to potvrdil šéfredaktor sesterského serveru Root.cz Petr Krčmář.

„Připojení k internetu v Liberci stále nefunguje. Podle všeho se podařilo včera ve 13:30 překopnout linky směr Praha a Hradec Kralové. Nefunguje to ve školách, mnoha domácnostech i na dalších místech,“ napsal také na svém účtu na Twitteru.

Informace o příčině výpadku jsou zatím kusé. O výpadku už od čtvrtečního odpoledne na svém webu informuje liberecký poskytovatel Freenet Liberec. „Důvodem poruchy jsou poškozená optická vlákna na trase, zasaženo je více operátorů,“ napsal dnes v 8:00.

Zákazníci Vodafonu (exUPC) by výpadkem být zasaženi neměli. „Pravděpodobně se jedná se o překop kabelu v majetku Českých Radiokomunikací, kde máme pronajatá vlákna. Dopad na naše zákazníky v Liberci je aktuálně nulový, protože uvedenou oblast obsluhují záložní trasy,“ napsala Lupě Charlota Dědková z tiskového oddělení Vodafonu.

„Jedinými postiženými mohou být poskytovatelé internetového připojení, kterým přes překopnutý kabel poskytujeme takzvané DWDM okruhy. Právě jejich zákazníci tedy patrně jsou aktuálně bez připojení, záleží na tom, zda jejich poskytovatel má pro danou lokalitu zprovozněnou záložní trasu. To ovšem z naší strany ovlivnit nelze,“ dodala.

AKTUALIZACE 14:55 – České Radiokomunikace Lupě potvrdily, že příčinou výpadku je přerušení jejich optického vedení. Podle mluvčí Anny Tůmové dělníci překopli kabel při stavebních pracech u mostního pilíře na dálnici D 11. Část vláken už se podařilo znovu svařit, celá trasa by měla být zprovozněna přibližně kolem 15:30.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.