Hlavní navigace

Digitální vize Českého Telecomu, část I.

18. 10. 2004
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Na letošním Invexu Český Telecom naznačil, jaké služby nabídne firmám pod novou značkou Digital Business. Součástí by měl být i návrat ke službám na bázi ASP modelu, kde Českým Telecomem vlastněná firma ASP1000 již jednou neuspěla. Další novou službou je Dohled 24, nabízející střežení prostor zákazníka skrze pevnou linku.

Český Telecom se v poslední době významně mění. Kromě pokračujícího srůstání s dceřiným Eurotelem se stále obměňuje i jeho nejvyšší management (viz nedávné personální změny) a také chování tohoto managementu (viz nedávné gesto ředitele Berdára kolem nominací na Osobnosti roku). Mění se ale i způsob fungování firmy, která stále více sází na outsourcing aktivit, jež nepovažuje za „klíčové“. Telecom už takto „outsourcoval“ svůj autopark a totéž se chystá udělat i se svými nemovitostmi. Již si našel provozovatele a správce své interní sítě a zvažuje prý také outsourcing své „produkční“ sítě, skrze kterou poskytuje služby svým zákazníkům.

Ruku v ruce s těmito změnami způsobu vlastního fungování pak nastupují změny i v předmětu podnikání. Již dříve se Telecom pustil do prodeje počítačů a doslova na poslední chvíli se protlačil i do segmentu digitálního televizního a rozhlasového vysílání (kde získal třetí multiplex, se kterým se původně nepočítalo). Na letošním Invexu pak Český Telecom naznačil další rozšíření svých aktivit, a to směrem k domácnostem i firmám. O co přesně by se mělo jednat?

1391

Konkrétní podoba nových služeb zatím ještě není zcela zřejmá. Český Telecom sice zprovoznil zbrusu nový web (na adresách http://www.digital-business.cz a http://www.di­gihome.cz), věnovaný právě těmto připravovaným službám, ale i zde najdete jen značně obecné marketingové formulace. Jeho dvě sekce, Digital Home a Digital Business, naznačují alespoň to, že Český Telecom chce oslovit jak domácnosti, tak i firmy a nechce přitom zůstat jen u klasických telekomunikačních služeb – aspiruje zřejmě i na různé „nadstavbové“ služby, resp. služby s přidanou hodnotou.

Přesto je možné najít i určité oblasti, kde se kontury nových služeb rýsují poněkud jasněji.

Do stejné řeky dvakrát nevstoupíš ….

Například v části věnované firmám (Digital Business) je možné v sekci „firemní aplikace“ nalézt výčet (zřejmě budoucí) nabídky hostovaných aplikací alias služeb, poskytovaných na bázi ASP modelu:

  • Kompletní kancelářské aplikace.
  • Profesionální emailové služby.
  • Aplikace pro vedení účetnictví a ekonomiku vaší firmy.
  • Virtuální projektová kancelář.
  • Řízení a správa dokumentů.
  • Řízení vztahu se zákazníky.

To je docela zajímavé, protože ASP (Application Service Provisioning) je oblastí, do které Český Telecom již jednou vstoupil. V roce 2001 totiž investoval na 55 milionů korun do jednoho z průkopníků ASP modelu na našem trhu, firmy ASP1000 s. r. o. Nejednalo se však o odkoupení, ale pouze o získání majoritního podílu ve výši 50,9 procenta. Mimochodem, dalším z vlastníků ASP1000 byla i známá Ester Dysonová, která do této firmy vložila více než 11 milionů korun.

Bezprostředně po investici do ASP1000 dal Český Telecom najevo, že má v této oblasti velké plány (viz jeho tisková zpráva ze srpna 2001):

Zaujaly nás služby asp1000 a úspěchy, kterých společnost doposud dosáhla. Díky této investici bude moci Český Telecom nabízet prvotřídní ASP řešení velkému počtu svých zákazníků ze segmentu malých a středních firem".

Dopadlo to ale trochu jinak. ASP modelu se u nás zatím moc nedaří a konkrétně společnost ASP1000 se časem dostala do likvidace (a k 18.5.2004 za­nikla).

1392

Nyní se tedy Český Telecom chystá znovu vstoupit do téže řeky … pardon, do stejné oblasti podnikání, ve které si již jednou „nabil ústa“. Jelikož firma ASP1000 již neexistuje, našel si nového partnera, kterým je společnost Autocont. Ten nedávno zřídil portál s názvem P@AC.info (Prezentační a aplikační centrum). To by mělo být jakousi výkladní skříní, kde by si potenciální zákazníci mohli vyzkoušet hostované aplikace (aplikace využívané skrze model ASP alias Application Service Provisioning).

O tom, že jde o společný projekt Českého Telecomu a Autocontu, svědčí vzájemné provázání příslušných částí jejich webů (a také dvě různé domovské stránky Prezentačního a aplikačního centra, jedna v barvách Českého Telecomu a druhá v barvách Autocontu), stejně jako společná hlavička „Digital Business“.

Spojenectví mezi oběma firmami přitom také není žádnou novinkou. Stačí zmínit projekt „Internet do škol“, jehož generálním dodavatelem je konsorcium, tvořené právě Autocontem (OnLine) a Českým Telecomem.

Dohled 24

Další novou službou, která již má přesnější kontury a Český Telecom ji už začal nabízet, je služba s názvem „Dohled 24“. Opět to není nic nového pod sluncem, protože podobnou službu nabízí řada dalších subjektů, zejména z řad bezpečnostních agentur. Podstata služby Dohled 24 je v tom, že když ve střežené lokalitě patřící zákazníkovi dojde k nějakému narušení, je informace o této skutečnosti předána přes pevnou linku na dohledové pracoviště Českého Telecomu, který zabezpečí další akci (kontakt se zákazníkem, vyslání zásahové skupiny apod.).

Dovolím si předpokládat, že opět jde o „společný podnik“ Českého Telecomu a některé specializované firmy, resp. bezpečnostní agentury, jejíž identita ale není z dostupných informací patrná. Možná že takovýchto specializovaných partnerů bude i více, pro různé kategorie zákazníků (firmy, domácnosti) či různé geografické lokality.

Specializovaná firma přitom zajišťuje montáž a připojení monitorovacího zařízení v lokalitě klienta, které má v základním provedení pět prvků (ústředna, klávesnice, zálohovací zdroj, snímač pohybu a dveřní senzor), s tím, že tyto prvky jsou mezi sebou propojeny buď drátově nebo bezdrátově. Podle toho se liší jednorázová cena za zřízení služby Dohled 24 (ceník). Celé monitorovací zařízení je napojeno na zákazníkovu pevnou linku, po které v případě narušení vysílá informace do dohledového centra Českého Telecomu. Jde přitom o volání na tzv. zelenou linku, a je tudíž zdarma, resp. kryto měsíčním paušálem za samotnou službu, která má dvě varianty:

KL24

  • Dohled 24: 175 korun měsíčně bez DPH. U této varianty dohledové centrum Českého Telecomu zřejmě pouze informuje zákazníka či jím určenou oprávněnou osobu (což asi může být i pult centrální ochrany nějaké bezpečnostní agentury).
  • Dohled 24 plus: 400 Kč měsíčně. U této varianty jsou v ceně i oprávněné výjezdy zásahové jednotky.
1393

Když se na tuto službu podívám z pohledu zákazníka, v čem je její přednost před řešením, které pošle SMS zprávu přímo zákazníkovi, místo aby kontaktovalo dohledové centrum Českého Telecomu, které teprve uvědomí zákazníka? Hlavně asi v tom, že operátorka dohledového centra může obvolávat více kontaktů, než se někam skutečně dovolá, případně přijmout nějaké vlastní rozhodnutí. Minusem je naopak nutnost mít (a platit) pevnou linku. A co srovnání s řešením, při kterém zabezpečovací zařízení při eventuelním narušení informuje rovnou pult centrální ochrany příslušné bezpečnostní agentury? Tady už asi bude záležet spíše na ekonomických podmínkách celé služby – za kolik ji poskytují bezpečnostní agentury a za kolik Český Telecom. Rozdíl může být také v marketingu (Český Telecom má jistě více možností a prostředků pro marketing služby) a v neposlední řadě i v důvěryhodnosti. Vždyť kolik potenciálních zákazníků se dokáže dostatečně orientovat na trhu a posoudit důvěryhodnost a spolehlivost té které bezpečnostní agentury? To Český Telecom, než si vybral nějaké partnery z řad specializovaných firem a agentur, si je nejspíše pořádně „proklepnul“, a nyní je to vlastně on, kdo celou službu prodává svým jménem.

V pokračování tohoto článku se podíváme na to, co nového Český Telecom naznačil pro oblasti domácností.

Má Český Telecom šanci (napodruhé) uspět s hostovanými aplikacemi a ASP službami?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).