Hlavní navigace

Češi budují síť pro internet věcí v Srbsku, digitalizují pěstování kukuřice

Sdílet

Jan Sedlák 17. 7. 2018
CleverFarm

České společnosti CleverFarm a Solidus Tech rozjely budování sítě pro internet věcí v Srbsku. Od začátku července pokrývají zejména severosrbskou oblast Vojvodina o rozloze 21 500 kilometrů čtverečních. Využívá se technologie LoRa a pro komunikaci s koncovými senzory se využije 12 základnových stanic (gateways).

Vojvodina je zemědělská oblast, kde se pěstuje zejména kukuřice a pšenice. Na celkové produkci v Srbsku se podílí zhruba 60 procenty. CleverFarm buduje IoT síť jako základ pro své aktivity. Jak už jsme na Lupě psali, společnost vyvíjí platformu pro chytré zemědělství. Pomocí senzorů lze sbírat informace přímo z polí a s nimi pak v cloudovém rozhraní při farmaření operovat.

CleverFarm standardně využívá síť Sigfox, ta však v Srbsku není k dispozici. Její výstavba probíhá v okolních státech jako Maďarsko a Chorvatsko, do Vojvodiny by se ale signál i tak dostal pouze částečně. Využije se tak vlastní LoRa WAN s tím, že ji kromě zemědělství lze použít i pro další oblasti.

CleverFarm se bude soustředit i na další části digitalizace srbského zemědělství. „Pro oblast Vojvodinu, na kterou se teď soustředíme, není například k dispozici vrstva půdních dílů, tedy LPIS. Ta je ale základní datovou vrstvou v aplikaci při evidenci agronomických činností a plánování osevních postupů,“ popisuje šéf CleverFarm Adam Zlotý. Firma tedy digitalizuje mapovou vrstvu, která obsahuje hranice zemědělských pozemků.

Společnost Solidus Tech, která se na srbském projektu podílí, sídlí ve Frýdku-Místku. Zaměřuje se na vývoj čidel a senzorů pro IoT. Vedle technologie LoRa podporuje také Sigfox a NB-IoT.

Sítě pro internet věcí v zahraniční budují také další Češi. SimpleCell pod značkou Heliot rozjel výstavbu sítě Sigfox ve Švýcarsku a podobné aktivity plánuje také v Rakousku a Rumunsku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.