Hlavní navigace

Češi nakonec evropský procesor vyvíjet nebudou, vyhrála Barcelona

26. 7. 2021

Sdílet

EPAC 1.0 Autor: EPI

Česká republika se nakonec na vývoji evropského procesoru podílet nebude. V soutěži, kde proti sobě stála dvě uskupení, vyhrálo to vedené superpočítačovým centrem v Barceloně. Tomu už se podařilo udělat akcelerátor EPAC 1.0, který ožil a nabootoval Linux.

Proti Barceloně stála brněnská společnost Codasip společně s ostravským národním superpočítačovým centrem IT4Innovations a americkým podnikem Hewlett Packard Enterprise. Ten je dodavatelem Karoliny, aktuálně nejrychlejšího superpočítače u nás a zároveň má skrze Foxconn v Kutné Hoře výrobu serverů a spol.

Evropský procesor vzniká v rámci organizace European Processor Initiative (EPI). Součástí je běžný procesor a akcelerátor běžící na otevřeném standardu RISC-V. Právě na něm vyvíjí brněnský Codasip svá jádra.

Barceloně se daří jak v EPI, tak v rámci další aktivity eProcessor. Tam získala s dalšími firmami projekt za osm milionů eur zaměřený opět na RISC-V.

Evropské procesory se následně mají použít pro nasazení v evropské síti superpočítačů EuroHPC, kam spadá i Ostrava. Vedle toho funguje společnost SiPearl, která má evropské procesory dostat na komerční trh. SiPearl aktuálně otevírá pobočky a nabírá lidi.

“Ještě figurujeme v projektu na vytvoření prototypu exascale superpočítače postaveného na evropských technologiích,” uvádí pro Lupu Vít Vondrák.

EPI nyní také jmenovala nového předsedu představenstva. Stal se jím Eric Monchalin, viceprezident francouzské společnosti Atos pro oblast machine intelligence.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).