Hlavní navigace

Evropský procesor založil další pobočku a pokračuje v najímání odborníků a šéfů

7. 7. 2021

Sdílet

Anna Riverola Autor: SiPearl

Společnost SiPearl, která má na trh dostat evropský procesor, otevírá druhou pobočku mimo centrálu ve Francii. Výzkumné a vývojové centrum se rozjíždí v Barceloně, kde je možné čerpat ze spolupráce například s tamním superpočítačovým centrem. To je jednou z institucí, které na projektu evropského procesoru pracuje.

SiPearl loni otevřel podobnou pobočku v německém Duisburgu, aby to společnost měla blíže k německým automobilkám a průmyslu. Do vedení byl najat Frank Gorris, čipový veterán z Infineonu nebo Siemensu. Aktivity v Katalánsku povede Anna Riverola, dosavadní projektová manažerka v Barcelona Supercomputing Center.

SiPearl je startup, který vznikl na základě European Processor Initiative (EPI), jehož cílem je stvořit evropský procesor v první fázi využitelný v chystané síti superpočítačů na starém kontinentu (EuroHPC). Dále by se pak měl začít využívat v průmyslu, umělé inteligenci a podobně. O EPI i SiPearl jsme psali v našem článku.

SiPearl už získala licenci od ARMu, využít chce výrobní proces 7 nm+. Vedle ARMu se pracuje s otevřenou technologií RISC-V, využít by se měla u akcelerátorů. Zájem o tuto oblast má brněnský Codasip vyvíjející vlastní RISC-V jádra a software pro navrhování čipů.

První generace procesoru od SiPearl se jmenuje Rhea a postoupila do fází simulace. EPI se pak podařilo oživit akcelerátor EPAC 1.0, kde značnou roli sehrává právě Barcelona. Ta je kolem RISC-V aktivní. Stojí za projektem eProcessor a spoluprací s Codeplay a SiFive.

SiPearl rovněž získala novou posilu do vedení. Šéfem pro strategii (CSO, Chief Strategy Officer) se stal Jean-Marc Denis. Doposud podobnou funkci zastával ve francouzském IT kolosu Atos, který se mimo jiné zaměřuje na superpočítače. Prošel si i podniky Silicon Graphics, Compaq, Sun Microsystems a HP. Denis je také prezidentem European Processor Initiative.

SiPearl postupně sbírá posily z oboru. Technickým ředitelem se loni stal Ying-Chin Yang z Tchaj-wanu, který má zkušenosti například z STMicroelectronics. Výkonným ředitelem je Philippe Noton, bývalý viceprezident Atosu. Společnost letos rozjela náborovou akci, přijímat chce deset inženýrů měsíčně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).