Hlavní navigace

Evropský procesor rozjel nábor, zaměstnat chce tisíc odborníků

3. 5. 2021

Sdílet

SiPearl Autor: SiPearl

Přípravy evropského procesoru vstupují do další fáze. Společnost SiPearl spouští náborovou kampaň, v rámci které chce ve Francii a Německu nabírat deset inženýrů měsíčně. Do roku 2025 se má dostat na tisíc zaměstnanců.

SiPearl zapadá do širší strategie vývoje evropského procesoru. Základem je projekt European Processor Initiative (EPI), který má vytvořit procesor pro síť evropských superpočítačů EuroHPC. Do ní spadá i české národní superpočítačové centrum IT4Innovations v Ostravě. SiPearl je společnost, která má tyto technologie začít přenášet na běžný trh, například k využití v průmyslu.

Šéfem SiPearl je bývalý viceprezident francouzské IT společnosti Atos Philippe NottonPrvní pobočka mimo Francii je v německém Duisburgu, tu vede zkušený veterán Frank Gorris (Siemens, Infineon, Intel). První prostředky ve výši 6,1 milionů eur do firmy vložila Evropská unie v rámci programu Horizon 2020. Další peníze se mají získat v rámci rizikového kapitálu.

SiPearl má využívat otevřenou technologii RISC-V a licencoval si také architekturu Zeus od ARMu. Výroba bude probíhat zřejmě na Tchaj-wanu.

První generace procesoru pro superpočítače od SiPearl se bude jmenovat Rhea. Architektura již byla schválena a nyní se postupuje do fází simulace (PDF). Využije se Veloce Strato emulátor od Siemensu. Příchod na trh se očekává v roce 2022.

Firma aktuálně zaměstnává kolem třiceti lidí. Další odborníky hledá na design, architekturu, integraci, simulace, OpenMP, MPO, Linux, bezpečnost, šifrování či embedded technologie.

Organizaci EPI už se podařilo poprvé oživit procesor EPAC využívající RISC-V. Projekt postoupil do fáze FPGA prototypu. Více o evropských procesorech či RISC-V v našem rozhovoru s Karlem Masaříkem z Codasipu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 5. 2021 18:35

    Tom04

    Držím palce. Navíc celkem nechápu jak se jim tohle daří s 30 lidmi. Když se to porovná s ARMem, Intelem, AMD nebo další konkurencí kteří mají lidí tisíce, tak za to velký respekt.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).