Hlavní navigace

Evropský procesor SiPearl otevírá první pobočku, povede jí šéf z Intelu

26. 5. 2020

Sdílet

SiPearl

Projekt nezávislého evropského procesoru se nadále hýbe dopředu. Společnosti SiPearl, která má tento procesor od roku 2022 začít dodávat na trh, se nedávno podařilo získat licenci na novou technologii od ARMu a nově zakládá své první výzkumné a vývojové centrum mimo Francii, kde podnik vznikl.

SiPearl konkrétně začíná operovat také z německého města Duisburg. Chce zde „navázat vztahy s německými partnery a budoucími zákazníky“. Pobočka SiPearl GmbH se má rovněž stát regionálním centrem poskytujícím podporu pro evropský procesor a jeho využití v aplikacích pro superpočítačové operace nebo chytré vozy a dopravu.

SiPearl je startup, který vznikl na základě European Processor Initiative (EPI), jehož cílem je stvořit evropský procesor v první fázi využitelný v chystané síti superpočítačů na starém kontinentu (EuroHPC). Dále by se pak měl začít využívat v průmyslu, umělé inteligenci a podobně. Obecně se očekává, že největšími tahouny nadále budou Francie a Německo, co nabídnout ale mají i Češi. O EPI a SiPearl jsme více psali v našem článku.

Německou pobočku SiPearlu od června povede Frank Gorris, který má dvacetileté zkušenosti z polovodičového byznysu. Pracoval v podnicích Siemens a Infineon Technologies a naposledy v Intelu, kde se podílel na navrhování 3G, 4G a 5G system-on-chip (SoC) čipů. Společně s ním od června začne pracovat šest inženýrů. SiPearl prozatím na start získal 6,1 milionu eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).