Hlavní navigace

Práce na evropském procesoru jdou do další fáze, ARM poskytne novou technologii

22. 4. 2020

Sdílet

SiPearl

Práce na nezávislém evropském procesoru dospěly do další fáze. Společnost SiPearl, která má tyto procesory dodávat na trh od roku 2022, podepsala licenční dohodu s původně britským ARMem (dnes vlastněný japonským SoftBank).

SiPealr využije novou generaci architektury Neoverse s kódovým označením Zeus. Toto jádro navazuje na dřívější Neoverse N1 s názvem Ares a má vycházet z mobilních jader Cortex-A77. ARM by měl Zeus začít vypouštět letos s tím, že se má využívat výrobní proces 7nm+. Používat se má i POP IP od ARMu a technologie FinFET.

SiPearl stojí vedle snah organizace European Processor Initiative (EPI), která chce vybudovat evropský procesor nejdříve určený pro superpočítače a později pro další využití (chytré automobily, letecký průmysl a podobně). Vedle procesoru postaveného na ARMu se pracuje na dalších součástech jako jsou akcelerátory využívající otevřenou architekturu RISC-V. Zde se chtějí přidat i Češi, více o tom našem článku.

SiPearl také nedávno najal nového technologického ředitele (CTO). Stal se jím Ying-Chin Yang z Tchaj-wanu, který má zkušenosti například z STMicroelectronics.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).