Hlavní navigace

Reklamní emaily mohou špehovat váš počítač

12. 3. 2001
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Antarcti.ca přišla s trojrozměrnou mapou Internetu ˙ BSA pokračuje v kampani proti softwarové kriminalitě ˙ EMusic je další firmou, jež podala žalobu proti Napsteru ˙ Čína se připravuje na informační válku ˙ MSN.Atlas kapitálově vstoupil do ecommerce.cz ˙ pracovníci IT firem mají své odbory ˙ český trh začíná být pro zdejší firmy malý

Český trh začíná být pro zdejší internetové firmy malý. Jedna za druhou míří do zahraničí – v první řadě na Slovensko, které často považují za odrazový můstek do dalších středoevropských zemí. Nejde přitom jen o webové portály Atlas či Centrum. Pobočky v cizině zakládají i elektronické obchody či finanční podniky. Jedním z hlavních motivů pro zahraniční expanzi je snaha učinit firmu přitažlivější pro případného strategického investora. „Ti totiž region vnímají jako celek. Čím víc států firma obsadí, tím více jsou za ni investoři ochotni zaplatit,“ říká Jiří Donát z (…) poradenské společnoti Deloitte & Touche. /zdroj/

Roku 1965 si 34% diváků libovolného televizního pořadu dokázalo vybavit alespoň jednu reklamu, nyní je to 8% (Media Dynamics).

Zapomeňte na tlusté odborářské šéfy kouřící doutníky. V Seattlu funguje IT odborová organizace WashTech. Washington Alliance of Technology Workers založili v roce 1998 zaměstnanci Microsoftu Mike Blain a Marcus Courtney, kterým se v zápětí podařilo přispět k výhře propuštěných zaměstnanců Microsoftu v soudním procesu. Nyní Blain a Courtney vyvíjí značné úsilí – vytváří emailové seznamy a webový obsah – aby se jim nekonvenčními strategiemi podařilo ukotvit organizaci v dot-com sektoru. V listopadu se členy stalo například 400 zaměstnanců Amazonu, kteří byli nuceni pracovat přesčas.

Registrovaní republikáni převyšují na Internetu registrované demokraty 4 ku 3 (Media Metrix).

Společnost Atlas.cz kapitálově vstoupila do internetové firmy ecommerce.cz, v níž získala 51 procent akcií. Finanční podmínky transakce však odmítli zástupci obou společností uveřejnit. „Atlas.cz se (obchodem) chystá proniknout na trhy, které nabízejí e-commerce řešení malým a středním podnikům,“ řekl ředitel pro rozvoj Atlasu Pavel Sodomka. Získáním ecommerce.cz také pokračuje v expanzi na zahraniční trhy. Ecommerce.cz již pro Atlas vyvinula aplikaci MujObchod na adrese mujobchod.atlas­.cz, která slouží k provozování elektronického obchodu na portálu Atlas.cz. /zdroj/

Američtí milionáři pod 40 let ze 75 % raději dávají přednost vlastnictví akcií než ti nad 40 (Forrester).

Spojené státy jsou možná světovým lídrem v informačních technologiích, ale pokud by se zapletly do informační války, s některými asijskými velmocemi bude třeba počítat. Ambiciózní program má kupříkladu Čína – vytváří viry, které mají za úkol vyřadit vojenské a civilní počítačové sítě, stejně jako elektronickou bojovou techniku. Někteří odborníci na Čínu považují tuto strategii pouze za rozšíření maoistického pojmu „lidový boj“. Namísto posílání skupin ozbrojených rolníků však vláda využije počítače miliónů obyvatel měst. Počínání Číny údajně ospravedlňují i její staří filozofové – kupříkladu Sun Tzu (Válečné umění).

42 % zákazníků online obchodů vzdá nakupování kvůli vysokému poštovnému, 21 % kvůli nízké rychlosti webové stránky (Bizrate).

Společnost Napster, se ve středu dočkala dalšího nepříjemného překvapení. Žalobu na ni totiž podala společnost EMusic. EMusic je firmou, která prostřednictvím Internetu prodává hudbu a část výnosů postupuje přímo umělcům. Napsteru proto klade za vinu, že se nechová konkurenčně, respektive, že jedná nečestně a musí tedy nést i patřičné následky. EMusic se proto rozhodla, že podá na Napster žalobu u stejného soudu v San Francisku, který již začátkem týdne vydal příkaz, podle něhož Napster nesmí umožňovat výměnu nahrávek chráněných autorskými právy. /zdroj/

Průměrný nový automobil se skládá celkem ze 31.750 součástek (Motor and Equipment Manufacturers Association).

Jako by nekonečné množství emailových reklam nestačilo, online prodejci nyní mohou zjistit, zda – a především kdy – jste si jejich nabídku přečetli. Právníci varují, že Barnes & Noble, DoubleClick a další společnosti začínají do zasílaných HTML zpráv implementovat tzv. „web bugs“. Bug je ukryt ve zdrojovém kódu zprávy jako malý tag IMG, může online prodejce zásobit vaší IP adresou a vytvoří cookie s vaší adresou emailovou (abyste při návštěvě obchodu byli snadno k poznání). Obchody pak mohou tyto informace používat pro cílené kampaně a vaše osobní data budou mít navždy záznam v jejich zákaznickém rejstříku.

ICTZ23

Čtyři z 10 Američanů s sebou díky platebním kartám nosí méně hotovosti než před pěti lety (International Communications Research).

Zástupci Business Software Alliance (BSA) pro Českou republiku pokračují v kampani zaměřené proti softwarové kriminalitě. „V minulých dnech obdrželo na 30.000, malých a středních firem videokazetu obsahující věrnou rekonstrukci policejního zásahu ve firmě používající software v rozporu s autorskými právy,“ uvádí v dnešní zprávě BSA. BSA odhaduje, že ztráty způsobené počítačovou kriminalitou v České republice za rok 1999 dosahují téměř 37 miliónů dolarů, tedy asi 1,4 miliardy korun. Podíl nelegálního softwaru na nových počítačích představuje podle BSA 42 procent. /zdroj/

Náklady Evropské komise na protimonopolní řízení proti Microsoftu mohou být stejné, jako 10 % ročního příjmu společnosti (ECCDG).

Většina pokusů udělat z webu trojrozměrné prostředí skončila v troskách. Tim Bray, spolutvůrce XML, je v poslední době virtuálními vizionáři obviňován, že nedokázal vytvořit snadno ovladatelný prohlížeč, dostatečně nové rozhranní propagovat a vytvářet jeho nové a nové verze. Brayovou odpovědí je Antarcti.ca Systems, kanadská společnost, která konvertuje webové stránky klientů z HTML do XML (kompatibilní s poslední verzí Internet Exploreru). Ukázkovým projektem firmy jsou dva milióny stránek sdružené do projektu Open Directory Projet, vypadající jako kontinentální mapa Antarktidy.

V roce 2008 budou pomocné služby nejrychleji rostoucím odvětvím americké ekonomiky (Breau of Labor Statistics).

Autor článku

Score => Lupa.cz => M&W => Advertures => McCann Prague => Leagas Delaney Hamburg / Prague => Dark Side => [?]