Hlavní navigace

Češi v roce 2018 utratili za videohry 157 milionů dolarů, nejvíce na mobilech

10. 5. 2019

Sdílet

Analytická společnost Newzoo, která po celém světě analyzuje trhy s videohrami a e-sporty, společně s firmou Wargaming, která v Česku provozuje vývojové centrum, představily studii o tom, kolik Češi v roce 2018 utratili za videohry. Konkrétně mělo jít o 157,4 milionu dolarů, což je meziroční nárůst o 6,4 procenta.

Největší podíl na tomto číslu drží chytré telefony (52,5 milionu dolarů a růst 7,3 procenta) následované PC downloady a retailem (42,4 milionu a růst 5,9 procenta) a konzolemi (34,4 milionu a růst 8,3 procenta). Meziročně spadlo pouze hraní v prohlížeči, a to o 7,6 procenta na 7,3 milionu dolarů.

Český trh je rostoucí a Newzoo s Wargamingem uvádějí, že za to může i zvyšující se životní úroveň obyvatel, kteří si mohou dovolit utrácet za zábavu. V porovnání s podobně velkými zeměmi je Česko ale stále malé. Například Belgie loni vygenerovala téměř 380 milionů dolarů, Rakousko taktéž a Nizozemsko je na 650 milionech.

Studie bohužel úplně jasně neříká, jak k těmto číslům došla. „Když ještě fungovalo GfK, tak vycházelo, že v krabicovkách se tu prodá tak za miliardu,“ uvádí například šéf obchodu Xzone.cz Martin Schovanec. Digitální prodeje, kam spadají i mikrotransakce, loot boxy, nákupy DLC a podobně je ale obecně na čísla nesdílný.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).