Hlavní navigace

Česká digitální daň pro globální firmy by se mohla snížit

15. 5. 2020

Sdílet

Ministryně financí Alena Schillerová začíná ustupovat z původního záměru. Podle vyjádření pro Českou televizi chce navrhnout snížení digitální daně, jejíž vstup v platnost se rychle přibližuje, ze sedmi na pět procent. Podmínkou je ovšem, že krok odsouhlasí koaliční rada.

Posunout by se také měla účinnost daně, vymahatelná by byla až v příštím roce. Schillerová byla přitom ještě v březnu pro ponechání sazby beze změny nebo jen pro mírné snížení s tím, že dojde k odložení jejího vstupu v platnost minimálně o půl roku. Zákon měl být původně vymahatelný od 1. července 2020. S daní ještě před koronavirovou krizí počítal původní letos schválený státní rozpočet.

Dosavadní návrh počítal se zavedením jednotné digitální daně ve výši 7 % na vybrané digitální služby poskytované v ČR a je momentálně nejpřísnější v Evropské unii. Jeho autoři tvrdí, že by měl narovnat podnikatelské prostředí v odvětví digitálních služeb mezi společnostmi založenými na „tradičních modelech“ a digitálních společnostech. Staví na původním unijním (DST) návrhu, který ale počítal pouze s 3% daní. 

Dani mají podléhat společnosti s globálním obratem nad 750 milionů eur ročně, které na území ČR dosáhnou za kalendářní rok obratu minimálně 50 milionů Kč za uskutečněné zdanitelné služby. Jednotlivé služby budou dani podléhat tehdy, pokud u nich byla překročena minimální hranice pro jejich zdanění. Právě oněch 7 % čelí od počátku silné kritice z řad opozičních stran (ačkoli například KSČM navrhovala zdanění ještě vyšší). Před daní Česko v lednu varoval také americký velvyslanec Stephen King.

Digitální daň od letošního roku chtějí zavést také Italové, ti doufají, že by jim mohla do rozpočtu přinést za první rok 600 milionů eur. Itálie stanovila jako hranici pro vyměření daně celosvětové roční tržby společnosti nad 750 milionů eur a příjem minimálně 5,5 milionu eur. 

Navzdory hrozbě odvetných opatření plánuje digitální daň letos zavést také Británie, ta ale zavede daň pouze 2%. Řada dalších zemí se zavedením zatím vyčkává kvůli obavám z reakce USA, kde má většina postižených společností sídlo. Jedinou zemí na evropském kontinentu, která přišla s ještě o 0,5 % přísnější podobu digitální daně než ČR je Turecko. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).