Hlavní navigace

České dráhy nasadily nové SIM karty, slibují rychlejší internet ve vlacích

Sdílet

Jan Sedlák 3. 11. 2020

České dráhy dokončily instalaci 3164 datových SIM karet do vlakových souprav. Výměna se týkala stovek vozů českého dopravce a jeho zahraničních partnerů. Dráhy slibují rychlejší připojení k internetu přes zdarma dostupnou Wi-Fi síť.

“Nové SIM karty využívají plný potenciál mobilních sítí v ČR, neboť umožňují stahování dat maximální rychlostí, kterou v daném místě a čase mobilní datové sítě poskytují. Rychlost se tím pádem zvýšila a zároveň byla posílena i stabilita připojení,” uvádí České dráhy.

Vlakový dopravce používá SIM karty od dvou operátorů, konkrétně O2 a T-Mobilu. Ti vyhráli veřejnou soutěž a dráhy jim během prvních čtyř let zaplatí 280 milionů korun. Smlouva je na dobu neurčitou. Operátoři už dříve drahám přestali nabízet neomezené datové tarify.

“České dráhy nyní nabízejí Wi-Fi připojení v 1 046 vozech, které obsluhují více než tisíc dálkových i regionálních spojů denně. V dálkové dopravě se jedná o vlaky SC Pendolino, railjet, EC / IC, ale také o některé rychlíkové linky, jako například Svitava (Praha – Česká Třebová – Brno), Slovácký a Zlínský expres (Praha – Luhačovice / Zlín střed), Krušnohor (Praha – Ústí nad Labem – Cheb) nebo Moravan (Brno – Břeclav – Olomouc). V regionální dopravě je pak Wi-Fi k dispozici zejména na linkách zajišťovaných moderními soupravami RegioPanter (např. ve východních Čechách, v Plzeňském a Jihočeském kraji, na Ostravsku a Brněnsku), RegioShark (např. na lince Plzeň – Domažlice a na řadě regionálních tratí v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Zlínském kraji) a RegioSpider (na Vysočině a v Libereckém kraji). V některých regionech bude možnost připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi doplněna i do dalších modernizovaných souprav (např. motorových vozů ř. 811 v Moravskoslezském kraji). Wi-Fi připojením budou vybaveny i další moderní vlaky, které jsou už ve výrobě nebo jsou aktuálně poptávané,” sumarizují České dráhy.

Jak ČTÚ měřil pokrytí železničních koridorů:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.