Hlavní navigace

České dráhy nasadily nové SIM karty, slibují rychlejší internet ve vlacích

3. 11. 2020

Sdílet

České dráhy - vlak Autor: Depositphotos

České dráhy dokončily instalaci 3164 datových SIM karet do vlakových souprav. Výměna se týkala stovek vozů českého dopravce a jeho zahraničních partnerů. Dráhy slibují rychlejší připojení k internetu přes zdarma dostupnou Wi-Fi síť.

“Nové SIM karty využívají plný potenciál mobilních sítí v ČR, neboť umožňují stahování dat maximální rychlostí, kterou v daném místě a čase mobilní datové sítě poskytují. Rychlost se tím pádem zvýšila a zároveň byla posílena i stabilita připojení,” uvádí České dráhy.

Vlakový dopravce používá SIM karty od dvou operátorů, konkrétně O2 a T-Mobilu. Ti vyhráli veřejnou soutěž a dráhy jim během prvních čtyř let zaplatí 280 milionů korun. Smlouva je na dobu neurčitou. Operátoři už dříve drahám přestali nabízet neomezené datové tarify.

“České dráhy nyní nabízejí Wi-Fi připojení v 1 046 vozech, které obsluhují více než tisíc dálkových i regionálních spojů denně. V dálkové dopravě se jedná o vlaky SC Pendolino, railjet, EC / IC, ale také o některé rychlíkové linky, jako například Svitava (Praha – Česká Třebová – Brno), Slovácký a Zlínský expres (Praha – Luhačovice / Zlín střed), Krušnohor (Praha – Ústí nad Labem – Cheb) nebo Moravan (Brno – Břeclav – Olomouc). V regionální dopravě je pak Wi-Fi k dispozici zejména na linkách zajišťovaných moderními soupravami RegioPanter (např. ve východních Čechách, v Plzeňském a Jihočeském kraji, na Ostravsku a Brněnsku), RegioShark (např. na lince Plzeň – Domažlice a na řadě regionálních tratí v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Zlínském kraji) a RegioSpider (na Vysočině a v Libereckém kraji). V některých regionech bude možnost připojení k internetu prostřednictvím Wi-Fi doplněna i do dalších modernizovaných souprav (např. motorových vozů ř. 811 v Moravskoslezském kraji). Wi-Fi připojením budou vybaveny i další moderní vlaky, které jsou už ve výrobě nebo jsou aktuálně poptávané,” sumarizují České dráhy.

Jak ČTÚ měřil pokrytí železničních koridorů:

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).