
Spolek Žádná věda, který mimo jiné chystá první ročník pražského Maker Faire, na jaře obnovil vysílání projektu Slow Radio. Díky němu si můžete v přímém přenosu poslechnout zvuky přírody z nespecifikovaného místa v jižních Čechách.
Sdružení v ptačím ráji instalovalo několik kvalitních mikrofonů, které dění přenášejí online. Slow Radio nabízí poslech ve třech kvalitách: AAC 64 kb/s, MP3 160 kb/s a MP3 320 kb/s. Využít lze webový přehrávač, který funguje na desktopu i na mobilních zařízeních. U Androidu funguje Chromecast.
První sezóna Slow Radia běžela v loňském roce, mikrofony pak byly na zimu odinstalovány. Projekt se vrátil letos v dubnu a nyní ho spolek spouští také v angličtině. Zpět ptáků samozřejmě překlad nepotřebuje, lokalizováno bylo rozhraní s tím, že by rádio mohlo přilákat i posluchače ze zahraničí.
V první sezóně si Slow Radio poslechly desítky tisíc lidí. V současné době ho v jednu dobu poslouchá asi 300 lidí.
Žádná věda v lese využívá mobilní internet od O2, žádný jiný signál na místě není. V lese je vedle mikrofonů instalovaný router, počítač nebo samostatná zvuková karta.
Celý koncept vychází z takzvané Slow TV, která je populární zejména ve Skandinávii. Slow TV například umisťuje kamery na vlak a diváci tak mohou sledovat jeho průjezd krajinou. V Česku takto byla osazena mazací tramvaj v Praze. Řadu lidí tento koncept sledování a poslouchání uklidňuje.