Hlavní navigace

Česko chce být evropským centrem pro AI, spouští webovou aplikaci

30. 8. 2019

Sdílet

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Autor: Jan Sedlák

Plán současné české vlády přilákat do země jedno z evropských center pro výzkum a vývoj umělé inteligence v rámci Evropské unie pokračuje. EU chce v příštích deseti letech do využití AI v průmyslu a dalších oblastech dát 20 miliard eur, přičemž zhruba 50 milionů eur má jít do čtyř takzvaných center of excellence, o něž má zájem i Česko, a to konkrétně o ústředí.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podepsal memorandum s českými technickými vysokými školami, se kterými se na AI má pracovat. Vedle toho se rozjíždí spolupráce i se zahraničními školami. V současné době jde o 29 institucí, mezi kterými jsou i Oxford a Cambridge.

Stát skrze CzechInvest připravuje mapu subjektů, které mají na AI v Česku pracovat. Měla by být k dispozici na této stránceiframe ji ale v některých případech nezobrazuje (aktualizováno: přímý odkaz je zde). Mapová aplikace má být postupně rozvíjena a poskytnuta jako open source. Na GitHubu je aplikace k dispozici.

Havlíček se zároveň snaží získat podporu u dalších zemí. „Lobujeme u evropských zemí, aby to centrum (center of excellence) bylo u nás. Naposledy jsme získali například podporu polské vlády. Konkurencí jsou nám některé dobře připravené země, hlavně Francie či jedna zatím nejmenovaná skandinávská země,“ uvádí ministr.

Česká republika má vedle těchto aktivit připravenou Národní strategii umělé inteligence (NAIS), kterou si můžete pročíst zde na Lupě. Stát také žádá subjekty kolem AI o vyplnění dotazníku.

Současná vláda mluví o tom, že do rozvoje AI chce investovat i v případě, že Česko center of excellence nezíská. Má jít o 10 až 15 miliard korun vložených do „strojního vybavení potřebného pro výzkum umělé inteligence“. Zapojovat se mají i podniky sdružené ve Svazu průmyslu a dopravy, který sekci pro AI vytvořil už dříve.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 8. 2019 11:14

    bez přezdívky

    Vývoj UI, techniky je jistě velmi důležitý. Bublina industry 4..a pod. Ocenil bych však, kdyby se vzdělana veřejnost konečně vydala i environmentální směrem. Tím minim snahu o zajištění rovnováhy mezi technikou a přírodou. K čemu bude robot, v potravinové krizi. Moc rád bych viděl, kdyby se tolik financí investovalo do revitalizace.
    Další stránkou rychlého technického vývoje je výchova manuální negramotů. Generace, která neumí vzít do ruky pilnik, a kdyby neměla oči, což jedna z hlavních výhod oproti robotu, tak je bez práce.
    Takže místo toho, aby se vychovávali šikovní lidé, kteří mají cit i k přírodě, vzniknou generace(ono jich tolik nebude), ktere budou mít hlad, zízeň, ale budou vědět, jak naprogramovat robot, aby zašrouboval žárovku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).