Hlavní navigace

Česko obhájilo světové prvenství v připravenosti na kybernetické útoky

26. 2. 2019

Sdílet

NCSI

Česká republika obhájila prvenství v National Cyber Security Index (NCSI), který měří připravenost států na kybernetické hrozby a incidenty. Česko za rok 2018 dosáhl na skóre 90,91 bodu, které je totožné s Estonskem. V žebříčku bodovalo také Slovensko, které se umístilo na deváté pozici. V první desítce jsou také Španělsko, Litva, Francie, Dánsko, Německo, Singapur a Finsko.

Oproti roku 2017 se pořadí v TOP 10 výrazně proměnilo. Vypadly z něj země jako Ukrajina, Austrálie nebo Kanada. Mezi nejhůře připravené země pak patří zejména státy z Afriky, ale také třeba Saúdská Arábie.

V dalších částech měření si pak nevede tak dobře. V rámci Global Cyber Security Indexu je na 35. příčce a v ICT Development Indexu pak na 43. pozici.

Česko se do NCSI zapojuje skrze organizaci EUCYBSEC, která se zformovala v roce 2016. NCSI hodnotí například existenci národní strategie pro oblast kybernetické bezpečnosti a její implementaci, právní postižitelnost jednání kybernetické trestné činnosti včetně ratifikace mezinárodní Úmluvy o kybernetické kriminalitě. Metodiku hodnocení lze nalézt zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).