Hlavní navigace

EUCYBSEC: V Česku vzniká kyberbezpečnostní skupina pro celou Evropu

3. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: EUCYBSEC
Prioritou je ochrana SCADA systémů, kybernetická obrana či legislativa. EUCYBSEC má pomoci i českému kyberbezpečnostnímu průmyslu.

V Praze vznikla nová organizace, která se chce zabývat kybernetickou bezpečností a své působení vyvážet do celé Evropy. Jmenuje se European Cyber Security Excellence Center (EUCYBSEC) a mezi prvními prioritami má ochranu systémů SCADA, které se používají k řízení průmyslových systémů a kritické infrastruktury státu. Spolek má promlouvat také do kyberbezpečnostní legislativy.

EUCYBSEC se odpichuje od zajímavého základu. Zakládajícími subjekty a prvními členy jsou společnosti CyberGym Europe a Corpus Solutions. Obě jsou spojeny se jménem Tomáše Přibyla. Bezpečnostní firma Corpus mu patří a v rámci CyberGym Europe koupil licenci od izraelského podniku CyberGym. Evropské verzi se nyní věnuje prioritně. Během několika týdnů se má v Česku spustit aréna pro trénování ochrany před kyberútoky.

„CyberGym je pro nás původní myšlenková osa,“ říká pro Lupu Přibyl. CyberGym Europe je projekt postavený českými odborníky a mimo jiné navazuje vztahy s Evropskou obrannou agenturou (EDA), NATO či jednotlivými armádami. To má ideálně pomoci k tomu dát nové organizaci EUCYBSEC základ pro vytvoření skupiny kombinující know-how v obraně a kybernetické bezpečnosti.

Vyplnění prostoru

„Jsou tu organizace typu ENISA nebo Asociace obranného průmyslu, ale nikdo takový, kdo kombinuje kyberbezpečnost a obranu. Vyplňujeme prázdný prostor,“ navazuje ředitel EUCYBSEC Michal Slezák.

CyberGym Europe.
Autor: Jan Sedlák

CyberGym Europe.

Skupina chce propojit lidi z akademického, komerčního i státního prostředí do jedné organizace, která má vytvářet pracovní skupiny a z výstupů jejich práce pak vytvářet kyberbezpečnostní prostředí. „Aby školy produkovaly potřebné lidi, aby šéfové firem brali kyberochranu vážně, aby právníci uměli psát zákony, aby správně reagoval stát,“ vysvětlují zakladatelé.

Prioritou jsou kritické SCADA systémy a vedle toho také legislativní věci. Organizace se chce podílet na rozvíjení zákona o kybernetické bezpečnosti, trestní odpovědnosti v případě kyberútoků a rozvíjet má i oblast cyber risku, tedy pojištění v této oblasti. „Tohle všechno se nedá dělat na komerční platformě,“ míní Přibyl.

Spolek nemá propagovat byznys jako takový, spíše lze hovořit například o kultivaci celého prostředí. Nemají se například propagovat jednotlivá technická řešení, ale spíše ukazovat, jak se dají obcházet a jak s nimi tedy správně pracovat, jak do procesů zapojit lidi, kdo a jak by měl zasahovat při útocích a tak dále.

EUCYBSEC je nezisková organizace, která má být živá z příspěvků jednotlivých členů. Spolek má stanovy a chce docílit toho, že se do expertních skupin mají dostat odborníci a nemělo by jít vyslat své lidi jen na základě členské platby.

MM socky3

V domovském Česku je skupina v různých fázích jednání s bankami, firmami a provozovateli kritické infrastruktury. Do konce roku se mají oznámit první várky členů, během několika měsíců mají přibýt až desítky členů. V rámci evropské expanze se nejdříve rozvíjí Slovensko a Polsko, poté se má pokračovat přes Německo dále. Každá země má mít lokální pobočku a ty pak mají spolupracovat.

Přibyl věří, že takováto aktivita může pomoci i českému kyberbezpečnostnímu průmyslu jako celku. „Úspěch vedle zlepšování kyberobrany lze definovat i tak, když tyto aktivity podpoří český bezpečnostní vývoz,“ přibližuje Přibyl. EUCYBSEC chce do kooperace zapojit i menší a střední podniky a jako kooperační bod tak vidí i třeba Svaz průmyslu a dopravy a Hospodářskou komoru. Za možné partnery vidí i NBÚ a spol.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.