Hlavní navigace

Česko s americkým ministrem zahraničí nepodepsalo spolupráci proti Huawei

13. 8. 2020

Sdílet

Mike Pompeo, Andrej Babiš Autor: Úřad vlády ČR

Česká vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem nepodepsala dohodu s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem, která se měla ještě více vymezit proti čínské společnosti Huawei. Pompeo podle informací Lupy během své návštěvy do Česka přivezl memorandum o porozumění, vláda ho ale podepsat odmítla.

Pompeo už dříve Českou republiku zařadil na seznam zemí, které mají provozovat takzvané “čisté sítě 5G”, tedy sítě bez čínských elementů. Učinil tak bez toho, aniž by v Česku o (ne)nasazení Huawei bylo rozhodnuto. Babiš s Pompeem v květnu podepsali deklaraci o bezpečnosti 5G, u té ale nejspíš zůstane. Podpis mimo jiné kritizovali operátoři, kteří uvedli, že se něco takového řešilo bez toho, aniž by o tom věděli.

Americký ministr zahraničí sice podpis memoranda nezískal, i tak ale měl být dle informací Lupy otevřený. Česko podle něj sehrálo v problematice bezpečnosti silnou roli v tom, že loni uspořádalo mezinárodní konferenci, kde vznikl dokument Pražské návrhy (Prague Proposals). Ten podpořila americká sněmovna reprezentantů a USA se jím v boji proti Číně často zaštiťují. Pompeo měl původně dorazit na druhý ročník pražské konference, ta byla ovšem zrušena kvůli koronaviru.

Česko se pro nepodepsání memoranda mělo rozhodnout z toho důvodu, že chce postupovat v souladu s jednotnou strategií v Evropské unii. Evropská komise konkrétně vytvořila takzvaný bezpečnostní 5G toolbox, který mimo jiné říká, že při nasazování technologií je nutné brát ohled i na zemi původu.

NÚKIB prozatím jasné stanovisko kolem toolboxu nevydal, uvedl pouze, že “Evropská komise prosazuje v podstatě identický přístup, jaký dlouhodobě prosazuje i Česká republika.”

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.