Hlavní navigace

Česko se dostalo do pětičlenné Rady Mezinárodní telekomunikační unie

5. 11. 2018

Sdílet

ITU

Plán se zadařil a Česko se stalo členem Rady Mezinárodní telekomunikační unie (ITU). Konkrétně je jednou z pěti zemí, které budou v následujícím pětiletém období předsedat regionu východní Evropy a severní Asie.

Česká republika byla zvolena těsně. Se 112 hlasy skončila na pátém místě a o dva hlasy předběhla konkurenční Bulharsko. To v radě působilo doposud. Dalšími členy pro další období jsou Rusko, Rumunsko, Polsko a Ázerbájdžán.

Jak jsme dříve informovali, Česko se snažilo v ITU zvýšit svoji prestiž tím, že vedle pravidelného ročního členského příspěvku poskytlo mimořádný finanční příspěvek ve výši 100 tisíc dolarů. Organizace ho využila na nákup vybavení v rámci nově stavěné budovy v Ženevě. Více v našem článku.

„Členství ČR v Radě ITU umožní aktivněji ovlivňovat záměry této organizace a případně i bránit negativním tendencím, jako je snaha některých států po nepřiměřené regulaci obsahu,“ míní ministerstvo průmyslu a obchodu, které Česko v ITU zastupuje.

ITU sdružuje 193 zemí z celého světa a za úkol má například koordinaci rádiového spektra nebo nastavování telekomunikačních standardů. Naše země je členem od roku 1920, kdy se připojila ještě jako Československo. Česko každoročně do rozpočtu ITU posílá 318 tisíc švýcarských franků, což je něco kolem sedmi milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).